Dariusz Data

Lato nieuchronnie zmierza ku jesień, a już pierwszego września swoje podwoje otworzą szkoły. Jedną z nich jest Szkoła Podstawowa im. W. Witosa w Markuszowej, w której dyrektorem jest Dariusz Data, muzyk, informatyk, i kreatywna osobowość, która do działania na rzecz szkolnej społeczności, zaraża zarówno dzieci jak i rodziców. Kiedy poznałam osobiście Dariusza, urzekła mnie jego otwartość na drugiego człowieka, emanująca z pokaźnej postaci życzliwość i chęć działania. Przyciągnął moją uwagę na jednym ze spotkań kulturalnych, gdzie otoczony grupą młodzieży, razem z nimi prowadził spotkanie muzyczne. Wówczas nie wiedziałam jeszcze, że to taka ważna osobistość, i może dzięki tej nieświadomości bez skrępowania podeszłam na jednej z przerw i zagadałam. Wiadomo, o czym, oczywiście o zaproszeniu zespołu z ich opiekunem na jedno z wydarzeń Stowarzyszenia Zakorzenieni w kulturze. Po kilku pierwszych słowach, rozmowa popłynęła barwnie i bez problemów.

Dopiero później przekonałam się, że „bez problemu” to drugie imię Dariusza.  Pamiętam, że to był czas jesienny, a zespół Wisienka wykonywał patriotyczne pieśni, i to było bardzo wzruszające spotkanie. Zbliżały się święta Bożego Narodzenia, a mnie tego wieczoru zaświtała myśl, aby ten młody zespól wystąpił w piwnicach Midasa. O dziwo Darek zgodził się bez wahania, a już 10 stycznia 2019 r. na spotkaniu zabrzmiały przepiękne, niekoniecznie znane pastorałki, które wykonał zespół ludowy „Wisienka” z Markuszowej pod kierownictwem Dariusza Daty. Więcej o tym wstępie możecie poczytać w relacji „Dziękuję Ci, że jesteś!”, pooglądać zdjęcia i zobaczyć film z tego wydarzenia. I tak się zaczęła przygoda z Darkiem, Stowarzyszenie Zakorzenieni w kulturze zyskało możliwość współpracy z kolejną perłą, tym razem w kolorze folkowym. Okazało się Darek to człowiek orkiestra, jego zamiłowanie do muzyki, to nie tylko folklor, ale pasja szeroko zakrojona, a współpraca z nim to czysta przyjemność, bo gdy tylko pojawiał się problem, Dariusz rozwiązywał go jednym zdaniem ‘nie ma problemu”.

I jak tu nie czerpać z takiej studni, przepełnionej doświadczeniem, profesjonalizmem i życzliwością.

Więc czerpiemy 🙂

W styczniu 2019 r. Darek rozsmakował się w spotkaniach Midasowych i jeszcze nie raz mogliśmy go tam usłyszeć, jak gra i śpiewa z innymi wspaniałymi muzykami, a w czerwcu 2019 r. był jednym z koordynatorów muzycznych Święta ulicy, czarując głosem i dźwiękiem, bawił strzyżowską publiczność.

A teraz… najpierw uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021, a potem…

Myślę, a właściwie wiem, że już niebawem zobaczymy Dariusza Datę w kolejnej odsłonie, oczywiście jak zawsze w pełnej profesjonalizmu i humoru, dawce muzycznego show!

A ja, cieszę się, że są na tej naszej Strzyżowskiej Ziemia tacy pasjonaci, z krwi i kości społecznicy na 102!

 

Urszula Rędziniak

 

P.S.

Na stronie Gminy Wiśniowa przeczytałam taką to informację na temat Dariusza:

W dniu 5 grudnia 2016 r. w Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, podczas XI Sejmiku Kultury Powiatu Strzyżowskiego przyznano nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Wśród wyróżnionych znalazł się Dariusz Data – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Markuszowej, akordeonista, propagator polskiej muzyki ludowej, członek wielu zespołów muzycznych, w tym kapel ludowych, założyciel i instruktor dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Wisienka” działającego przy szkole w Markuszowej. Ponadto, inicjator licznych przedsięwzięć społecznych, kulturalnych i edukacyjnych. W 2014 r. opracował i nagrał melodie ludowe regionu strzyżowskiego.

 

A nie mówiłam – Człowiek Orkiestra! Jak dobrze, że jest z nami 🙂

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar