Gala konkursu literackiego „Między wspomnieniem, a nadzieją…”

W styczniowe, sobotnie popołudnie, w dniu 25 stycznia 2020 r. o godz. 14.00 w  Muzeum Samorządowym Ziemi Strzyżowskiej im. Zygmunta Leśniaka przy ul. Łukasiewicza 10 odbyło się wręczenie nagród III ogólnopolskiego konkursu literackiego zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Zakorzenieni w kulturze” pt.  Między wspomnieniem, a nadzieją… pod patronatem Dziekana dekanatu strzyżowskiego Proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Strzyżowie ks. dr Jana Wolaka.

Na konkurs wpłynęło łącznie 52 utwory literackie, w tym 38 wierszy i 14 prac prozatorskich. Prace Jury wymagały czasu i skupienia, aby w efekcie końcowym, wybrać te, które w szczególny sposób ujęły komisję konkursową.

Po naradzie i wyłonieniu najlepszych prac Jury w osobach:

dr Jan Wolak – przewodniczący

oraz członkowie – Elżbieta Hart-Bożek, Danuta Gazda-Haligowska i Mariola Gruszczyńska

podjęło decyzję, o zaproszeniu na uroczystą galę rozdania nagród 10 laureatów, a wśród nich, w kolejności alfabetycznej znaleźli się:

Tadeusz Charmuszko z Suwałk – pracuje w UM w Suwałkach, z wykształcenia geodeta, ma na koncie liczne nagrody w konkursach poetyckich, prozatorskich i satyrycznych. Jego utwory ukazywały się w ponad 60 tytułach ogólnopolskich i regionalnych.

Amelia Dudek z Mielca – urodzona w 2004 roku, uczennic I kl LO, absolwentka mieleckiej szkoły muzycznej. Laureatka konkursów literackich i recytatorskich o zasięgu wojewódzkim i krajowym.

Katarzyna Gawor z Pstrągowej – uczennica ZS Energetycznych w Rzeszowie, mieszkanka Pstrągowej. Pasjonuje się fotografią. Jej zdjęcia udostępnione zostały na profilu zespołu Rompey. Nadto zainteresowana jest historią, poezją i muzyką. Do pisania wierszy zachęciły ją nauczycielki j.polskiego w szkole podstawowej i średniej. Gdyby nie one nie zostałaby laureatką tego konkursu.

Aneta Gizińska-Hwozdyk z Gorzowa Wielkopolskiego – nauczycielka w Liceum Ogólnokształcącym, społecznik i pasjonatka pracy z młodzieżą, laureatka wielu konkursów literackich.

Katarzyna Korzeniowska z Krakowa – urodziła się w Krośnie, mieszka i pracuje w Krakowie, jest medioznawcą i wielokrotnym laureatem różnych, ogólnopolskich konkursów literackich i fotograficznych. Jej pasją jest chodzenie po górach, zwiedzanie i fotografowanie. Swoje spostrzeżenia zamyka w kadrach zdjęć i opisuje w treściach opowiadań.

Anna Piliszewska z Wieliczki – interesuje się filozofią, literaturą, muzyką klasyczną, historią starożytną i malarstwem. W swej twórczości chętnie porusza tematy związane z ustępującą miejsca postępującej cywilizacji, ubywającej naturze. Wielki przyjaciel przyrody. Miłośniczka zwierząt i drzew. Chętnie dokarmia bezdomne zwierzęta na terytorium swojego miasta.

Anna Maria Przybyło z Gołdapi – nauczycielka wychowania przedszkolnego i nauczania wczesnoszkolnego. Zainteresowania: literatura, biologia, astrofizyka. Kochająca słowo pisane, muzykę i zwierzęta. Laureatka kilku konkursów literackich: bajek dla dzieci i opowiadań dla dorosłych, scenariuszów zajęć itp.

Krzysztof Szczepański ze Zgierza Rosanów – z zawodu jest elektronikiem. Jest laureatem kilku konkursów literackich. Pasjonuje go koszykówka, gitara i słowo literackie.

Aneta Ślemp z Goczałkowa – jest absolwentką Uniwersytetu Zielonogórskiego, przez 10 lat pracowała, jako polonistka. Uwielbia teatr, kino i literaturę. Jest mamą 2 synów.

Oliwia Wachna z Biskupic – dawniej amatorka kultur Azji i Bliskiego Wschodu, aktualnie fascynatka poezji oraz folkloru Ukrainy; uwielbia podróże, naukę języków obcych i czytanie.

Na galę przybyło 8 uczestników konkursu z rodzinami i mieszkańcy Ziemi Strzyżowskiej. Cieszymy się, bo sala ślubów w Muzeum zapełniła się po brzegi, a goście podczas wydarzenia emanowali życzliwością, uśmiechem i gorącymi brawami.

Spotkanie, jako gospodarz obiektu, otworzyła Pani Monika Bober – Dyrektor Muzeum Samorządowego Ziemi Strzyżowskiej, witając przybyłych ciepłymi słowami. Następnie galę rozdania nagród otworzył Dziekan dekanatu strzyżowskiego, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Strzyżowie ks. dr Jan Wolak. Już w pierwszych słowach podziękował wszystkim uczestnikom konkursu, za udział i przesłanie prac konkursowych.
W kolejnych opowiedział o wartości języka ojczystego, o pięknie słowa pisanego i jego nieprzemijających wartościach. Zrobiło się nastrojowo, a wybrzmiałe słowa zostały ozdobione piosenkami w wykonaniu naszych strzyżowskich artystów – Beata Oliwa – śpiew oraz Kamil Wnęk gitara.

Po takim podniosłym wstępie Jury dokonało uroczystego wręczenia nagród.

W pierwszej kolejności na scenę zaproszono dwie laureatki w grupie do lat 18.

I tak w kategorii poezja nagrodę za wiersz pt. „Między wspomnieniem, a nadzieją” otrzymała Katarzyna Gawor z Pstrągowej, natomiast w kategorii proza nagroda za opowiadanie pt. „Zakupy” trafiła do rąk Amelii Dudek z Mielca. Dziewczyny otrzymały nagrody finansowe w wysokości 200 zł i torby pełne nagród rzeczowych.

Młodzież pisze, więc serce nam rośnie, że nie tylko krótkie sms-y są w modzie, a ponadto rosną następcy, miłośnicy literatury, prozy i poezji. To daje nadzieję, że nie zaginie ta nasza polska mowa w skrócie wiadomości, które nas zewsząd zalewają.

Chwila przerwy z piosenką w wykonaniu Beaty i Kamila, a zaraz po niej członkowie Jury przystąpili do wręczania nagród dla dorosłych.

W tej grupie również przyznano nagrody finansowe w wysokości 200 zł i torby pełne nagród rzeczowych zarówno w kategorii poezji i prozy.

Za wiersz pt. „Drugi” nagrodę otrzymała Pani Anna Maria Przybyło, a za wiersz „Poczekalnia” Pan Tadeusz Charmuszko. W tej kategorii wyróżniona została także Pani Oliwia Wachna za wiersz „Pejzaż Krainy U.”, która nie mogła przybyć na spotkanie.

I znowu na chwilę zatopiliśmy się w słowach piosenki, taki oddech przed kolejnym wręczeniem nagród. A w prozie na uwagę Jury zasłużyła proza: Pani Anety Ślemp „Kolekcjonerka chorób”, Pana Krzysztofa Szczepańskiego „Wizyta” oraz nieobecnej na spotkaniu Pani Anety Gizińskiej-Hwozdyk „A kiedy nie będzie już Maryśki”.

Tutaj zdarzyła się niespodzianka, ponieważ Jury postanowiło przyznać pierwsze miejsce w kategorii proza dla dorosłych, Pani Katarzynie Korzeniowskiej za opowiadanie pt.” Spacer bez niej”. Laureatka otrzymała nagrodę w wysokości 300 zł oraz nagrody rzeczowe.

Na koniec, tuż po odrobinie relaksacyjnej muzyki, przewodniczący Jury, ks. dr Jan Wolak oznajmił, że w tym roku komisja konkursowa postanowiła przyznać jeszcze jedną nagrodę – Grand Prix – za zestaw wierszy: „Anioły”, „Słowiki” „Nasłuchiwanie” oraz prozę „Świątkarz” – dla Pani Anny Piliszewskiej. Autorka z rąk Jury odebrała nagrodę w wysokości 500 zł i nagrody rzeczowe.

Po zakończonej gali po Muzeum Ziemi Strzyżowskiej wszystkich uczestników spotkania oprowadziła Pani Dyrektor, Monika Bober opowiadając historię i pokazując historyczne skarby Strzyżowa.

A tuż po spotkaniu uczestnicy konkursu posilili się pysznie, tuż przed drogą powrotną, w restauracji Mohito, do której zaprosili ich Elżbieta i Robert Bożkowie. Potrawy z odrobiną pikanterii, jak i słodyczy, oraz serdeczność i uśmiech dopełniły czary wieczoru.

Cieszymy się bardzo, że laureaci zechcieli przybyć do Strzyżowa i wziąć udział w uroczystej gali. Dziękujemy, że każdy z nich, osobiście zaprezentował nagrodzoną twórczość.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie literackim i zapraszamy już na kolejny, który zostanie ogłoszony w połowie roku. Informacje o nim będzie można znaleźć na pewno na naszej stronie internetowej oraz fb.

Stowarzyszenie „Zakorzenieni w kulturze”’ dziękuje bardzo serdecznie:

  1. Dziekanowi dekanatu strzyżowskiego Proboszczowi parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Strzyżowie ks. dr Janowi Wolakowi, który już po raz trzeci objął patronatem to wydarzenie kulturalne, przyczyniając się do pielęgnowania wartości literackich, mowy ojczystej i jest głównym sponsorem nagród finansowych.
  2. ks. dr Janowi Wolakowi, Danucie Gazda-Haligowskiej, Elżbiecie-Hart-Bożek i Marioli Gruszczyńskiej za pracę w komisji konkursowej.
  3. Pani Monice Bober – Dyrektor Muzeum Samorządowego Ziemi Strzyżowskiej, dzięki uprzejmości Pani Dyrektor i życzliwości pracowników Muzeum, mogliśmy to styczniowe popołudnie spędzić w tak pięknym wnętrzu. Dziękujemy też za książki o prof. Chrapkiewiczu i słynnym malarzu Wojciechu Weissie, oraz za ciekawą opowieść i wędrówkę po Muzeum Ziemi Strzyżowskiej.
  4. Czarnorzecko-Strzyżowskiej Lokalnej Grupie Działania za wsparcie rzeczowe do nagród dla wszystkich uczestników obecnych na gali.
  5. Beacie Oliwie i Kamilowi Wnękowi, którzy tego dnia wspaniale urozmaicili nam spotkanie piosenką. Na nich zawsze możemy liczyć, a zasłuchani widzowie i gorące brawa, w pełni potwierdzały profesjonalizm występu.
  6. Panu Grzegorzowi Oliwie – Dyrektorowi Szkoły Muzycznej w Strzyżowie za udostępnienie nagłośnienia.
  7. Państwu Elżbiecie i Robertowi Bożkom, za serdeczną, gorącą i pachnącą przysmakami Mohito gościnę naszych Laureatów, tuż po gali wręczenia nagród.
  8. Uczestnikom za udział w konkursie
  9. i Wszystkim obecnym na spotkaniu, za to, że zawsze jesteście z nami.
0 0 votes
Article Rating
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anna Przybyło
Anna Przybyło
1 rok temu

Piękna relacja i świetnie zorganizowana strona. Dziękuję Organizatorom za ciepłe przyjęcie i moc wrażeń. Pozdrawiam 🙂

Agnieszka Stańczak
Agnieszka Stańczak
1 rok temu
Reply to  Anna Przybyło

Aniu. Znalazłaś się w bardzo oborowym i profesjonalnym gronie. Bardzo Ci Gratuluję. Pisz więcej i rozsław nasz region. Jestem z Ciebie dumna!

Krzysztof Szczepański
Krzysztof Szczepański
1 rok temu

Pragnę podziękować Wszystkim, a szczególnie p. Urszuli za świetną robotę, uśmiech i wielkie serce włożone w organizację konkursu, Gali i powyższej relacji. Wspaniali ludzie otuleni piękną atmosferą. Bardzo serdecznie pozdrawiam.

Anna Przybyło
Anna Przybyło
1 rok temu

Dziękuje Pani Agnieszko. Pozdrawiam 🙂