I część spotkania „Wolność – kocham i rozumiem!”

Stowarzyszenie „Zakorzenieni w kulturze” miało przyjemność w dniu 24 czerwca 2018 r. zorganizować projekt z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości pod nazwą „Wolność – kocham i rozumiem”. Tytuł zaczerpnięty z piosenki  Chłopców z Placu Broni – „Kocham Wolność” stał się motywem przewodnim wydarzenia, które miało pokazać mieszańcom jak świadomy wybór, nasze decyzje i umiejętność dostrzegania niebezpieczeństwa są podstawą pojętej wolności w dwóch wymiarach niosących za sobą historyczne i współczesne przesłanie bycia Polakiem i patriotą. Zamysł zrodził się i zaczął żyć własnym życiem układając scenariusz, krok za krokiem, śladami historycznymi. I tym sposobem doszliśmy do naszych narodzin, a odwracając twarz mogliśmy spojrzeć w samych siebie i zobaczyć jak każdy z nas przez lata miał wpajane wartości podstawowe i te najwyższe, układając sobie własną ścieżkę wolności. I tak zatoczyliśmy krąg, a zamiar dzięki życzliwości wielu mógł być zrealizowany. Ci którzy zaszczycili nas w to niedzielne popołudnie, sami mogli jego efekty zobaczyć na strzyżowskim rynku, a zaczęliśmy o godz. 16 w strzyżowskiej farze modlitwą za ojczyznę, która poprowadził ks. dr Jan Wolak – dziekan dekanatu strzyżowskiego i proboszcz Parafii pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Bożego Ciała.

I już w pierwszych słowach pragniemy podziękować serdecznie ks. proboszczowi Janowi Wolakowi za przemyślane i wypełnione wiarą w Boga i ludzi  słowa.

Wydarzenie na scenie rynku otworzył Pan Mariusz Kawa, Burmistrz Strzyżowa który objął je patronatem. To waśnie dzięki życzliwości i przychylności Burmistrz Strzyżowa pozwoliły nam zapleść nici wydarzenia. Dobra wola i wsparcie finansowe ze strony Pana Mariusza Kawy zapewniło możliwość realizacji całego pomysłu. Dziękujemy bardzo zarówno za przychylność jak i umożliwienie realizacji całego wydarzenia.

A chwilę później mikrofon w dłonie objęła z gracją i pełnym profesjonalizmem sztuki słowa mówionego prowadząca spotkanie Jagoda Skowron wicedyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, która przyjęła nasze zaproszenie i zgodziła się poprowadzić je od początku do końca. Dziękujmy Ci Jagodo za pomoc i bezinteresowne wsparcie naszego pomysłu.

Spotkanie „Wolność Kocham i rozumiem” to projekt przygotowany specjalnie dla mieszkańców Ziemi Strzyżowskiej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę przez Stowarzyszenie Zakorzenieni w kulturze. Tak ważne wydarzenia i taki jubileusz nie powinien odbywać się w samotności i w zaciszu domowego ogniska. Dlatego postanowiliśmy w sposób szczególny, właśnie na granicy zakończenia roku szkolnego i  początku wakacji zaprosić Was do udziału w wydarzeniu, które poprzez zaangażowanie wielu osób, dorosłych, młodzieży i dzieci przybliżyło nam obraz wolności i patriotyzmu w szerokim ujęciu postaw i swobód obywatelskich.

Na wstępie mogliśmy wysłuchać pierwszą część koncertu przygotowaną specjalnie na dzisiejsze popołudnie przez Orkiestrę Dętą z Miejsca Piastowego pod batutą kapelmistrza – Miłosza Markiewicza, zaś funkcję tamburmajora orkiestry pełni Marcin Sereda.

Aby mówić o wolności, aby mówić o patriotyzmie świadomie jako dorosły dzisiaj człowiek musieliśmy mieć szczęście i prawo do poznania praw i swobód, które są dla nas dzisiaj niezbywalne, ale które kiedyś w dzieciństwie, a potem przez wszystkie lata naszej edukacji, a nawet więcej do dzisiaj, ktoś, najczęściej rodzice, dziadkowie, a potem nasi wychowawcy, koledzy i znajom i musieli pokazać nam na czym ta wolność polega. Musieli wpoić nam, że przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje, historia i pamięć o tych co już odeszli, o tych co za ojczyznę walczyli jest darem. Stanowi nie tylko o naszej świadomości, lecz jest bezwymiarowym prawem naszego istnienia jako naród, jako Polska. I właśnie  tak chcieliśmy zaprezentować dwie części spotkania o wolności bez której dzisiaj nie umielibyśmy żyć. I część spotkania „Wolność – kocham i rozumiem!” została przygotowana specjalnie dla Was i z Waszym udziałem mieszkańcy Ziemi Strzyżowskiej.

Na scenie zobaczyliśmy dzieci z przedszkola  Michałki, które pod kierunkiem Pani Magdaleny Kawy przygotowały dla nas patriotyczną piosenkę „Jestem Polakiem”. Następnie słowo o wolności zaprezentował nam Andrzej Gugała, członek założyciel Stowarzyszenia „Zakorzenieni w kulturze”.

Specjalnie dla nas wystąpiły dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Pogórze„ –  działającego przy Domu Kultury SOKÓŁ pod kierownictwem Agaty Skiby, które powstało w marcu 2017 r, a już 11 maja 2018 r. otrzymały wyróżnienie Kaczego Pląsu  w Przeglądzie dziecięcych Zespołów Tanecznych Kaczucha w Krośnie. Grupa składa się z 19 dzieci, a na scenie tańczyła część zespołu.

Aplauz dla dzieci był serdeczny i gorący za co serdecznie dziękujemy

Szanowni Państwo, jak już wcześniej wspominano, wolność i patriotyzm są ze sobą nierozerwalnie połączone, przepełnione pewnością dorastania w pokoju, w zgodzie z samym sobą i światem. Trudna sztuka dyplomacji z jednej strony, a  z drugiej odrobina egoizmu wpojona w prawo do własnego ja, prawo do bycia Polakiem. Tego wszystkiego nasze dzieci mogą się nauczyć od nas, po prostu kierując się wzorcami godnymi naśladowania, mogą czerpać inspiracje do świadomego bycia Polakiem.

Na scenie z autorskim pomysłem zaprezentowała się grupa młodzieży ze strzyżowskiego gimnazjum w specjalnie przygotowanej na to popołudnie pantominie pod opieką Pani Małgorzaty Sołtys.

Rośniemy, rośniemy i pogłębiamy naszą świadomość nabywając pewność i prawo do dorosłości, kształtujemy własny światopogląd i chcemy pokazać jak widzimy naszą rzeczywistość. Prawo młodości, buntu, poszukiwania i odkryć na nowo rzeczywistego spojrzenia na świat. Wszyscy jesteśmy dziećmi, dorastamy, a potem…

młodzież strzyżowskiego Liceum Ogólnokształcącego, która barwnie włączyła się w projekt i też zaprezentowała ekspresyjnie swoje spojrzenie na wolność. 

Przez cały czas na strzyżowskim rynku można było przysiąść na chwilę, odpocząć, skosztować strażackiej grochówki z pajdą chleba, która została specjalnie na niedzielne popołudnie przygotowana przez strażaków z OSP Godowa Dolna. Na płycie rynku można tez było skosztować innych specjałów przygotowanych przez Gminną Spółdzielnię Samopomoc Chłopska oraz restaurację Mohito. Delektując się jedzeniem i smakiem wolności można było spokojnie wysłuchać pierwszej części koncertu Chóru Sokół z Frysztaka. Chór mieszany „Sokół” jest zespołem amatorskim. Powstał w 1987 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury we Frysztaku. Patronat nad chórem objął Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie.  Założycielem i pierwszym dyrygentem był Jan Karpierz. Od czternastu lat funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta chóru pełni Magdalena Wiśniowska.

I przyszedł w końcu czas na uroczyste podsumowanie patriotycznie zassanych ziaren i prawdziwą wolność, którą mieli odwagę czynić ppor. Tadeusz Lutak i ppor. Henryk Kluska. Na scenę wkroczył ppłk Andrzeja Nykiel w otoczeniu oficerów z WKU w Jaśle i odczytał uroczyście akty mianowania dla zasłużonych, którzy awansowali na wyższe stopnie służbowe. A łzy wzruszenia popłynęły nie tylko zainteresowanym!
Tę historię opowiemy w szczegółach wkrótce, bo i jest o czym mówić, pamiętać i oddać honor dla zasług.

I tak moi drodzy dobiegła do końca I część spotkania „Wolność – kocham i rozumiem” przygotowana przez Stowarzyszenie „Zakorzenieni w kulturze” przy współudziale społeczności ziemi strzyżowskiej i zaproszonych gości.

Zapraszamy Państwa już niebawem na II część spotkania, na ukazanie innego wymiaru wolności, wolności świadomych decyzji, które mogą zaważyć na naszym życiu i życiu przyszłych pokoleń czyli     wolność – świadomy wybór – jedyny taki pokaz służb ratowniczych.

 

Urszula Rędziniak

 

fot. Andrzej Haligowski

 

 

 

 

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Urszula Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Urszula
Gość
Urszula

Cieszę się, że mogę tak uczestniczyć jak w części organizować takie wydarzenia 🙂