Miodowe trzy po trzy

W ostatnią niedzielę marca Stowarzyszenie Zakorzenieni w kulturze miało przyjemność spotkać się z Mieszkańcami Ziemi Strzyżowskiej w Wiejskiej Świetlicy w Godowej na wydarzeniu Miodowe trzy po, trzy, które było poświęcone idei przybliżenia cennych informacji na temat życia pszczół, ich roli w naszym życiu oraz fakcie, że jeżeli sami nie zadbamy o naturę i jej pożytki, w tym nasze ginące pszczoły to ludzkość nieuchronnie będzie zmierzać ku zagładzie. Pomysł Urszuli Wojnarowskiej-Curyło, (skarbnika Stowarzyszenia), został rozwinięty w kilku aspektach tak, aby spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze, a podawane cenne wiadomości były ukoronowaniem i przypieczętowaniem wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie. A jak wiadomo, tam gdzie pszczoły tam i miód, więc nasz projekt postanowiliśmy nazwać „Miodowe trzy po trzy”.

Dlatego do współuczestnictwa postanowiliśmy zaprosić szerokie grono osób, którym bliskie jest społeczno-ekologiczne spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. Grupa Aktywnych Kobiet z Godowej, czyli Małgorzata Fiołek, Maria Czarnik, Małgorzata Ochab, Katarzyna Paszek, Regina Ziobro, Maria Sękowska czynnie włączyły się w projekt przygotowując program artystyczny, który uroczo wykonały dzieci z Zespołu Szkół w Godowej, a także wykonały przepyszne i różnorodne ciasteczka, po prostu palce lizać po takiej słodyczy.

W spotkaniu uczestniczyło wiele zacnych osób, a wśród nich znaleźli się Burmistrz Strzyżowa – Waldemar Góra, Radni Gminy Strzyżów i Powiatu, Sołtys Godowej – Andrzej Sieczkowski i członkowie Rady Sołeckiej, Prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Godowej – Wanda Bury, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Godowej – Stanisława Ziobro, Dyrektor Szkoły Wojciech Małek.

Do udziału w projekcie zaprosiliśmy sympatycznych pszczelarzy Janusza Dziaka, Jana Pawłowskiego i Bogdana Czosnyka z małżonkami oraz Magdalenę Wójcik i Michała Wilusza, którzy zaprezentowali różne oblicza miodowych produktów, które na miejscu można było też zakupić. Od razu zrobiło się słodko, więc idąc tym tropem w zamyśle uznaliśmy, że można się zmierzyć z jeszcze jednym wyzwanie i do udziału zaprosiliśmy grono amatorów miodu. I puściliśmy wodze fantazji zapraszając do udziału w konkursie „Miodowe delicje”, w którym warunkiem koniecznym był jeden składnik – oczywiście bursztynowy miód.

Główną nagrodę wysokości 400 zł w konkursie „Miodowe delicje” ufundował Pan Piotr Kaczmarczyk Prezes Zarządu firmy Sagitum S.A. Możliwość przyznania czterech wyróżnień (w wysokości 200 zł) każde konkursie na najlepszą potrawę z miodem oraz dyplomów i książek, zapewniła nam życzliwość i wsparcie finansowe Małgorzaty Wyżykowskiej, Zofii Pilch, Piotra Szopy, Macieja Ziobro, Piotra Tomkowicza, Mariusza Kawy i Antoniego Chuchli i nasz własny wkład w tę oprawę.

Do Komisji konkursowej zaprosiliśmy Stanisławę Ziobro, Joannę Krypel, Barbarę Teper, Iwonę Matysik, Antoniego Chuchlę, Mariusza Kawę, Wojciecha Małka.

Członkowie Jury długo degustowali potrawy, zachwycali się ich smakiem i wyglądem, długo debatowali, a na końcu wybrali 5 laureatów. Chociaż, jak podkreślali trudno było wybrać, bo poziom konkursu okazał się bardzo wysoki, za co serdecznie gratulujemy uczestnikom. A na stole konkursowym mogliśmy podziwiać ciasta, ciasteczka, pieczone mięsa, kaczki, pierożki, kolorowe zawijaki i różne smaki, z odrobiną miodu, które z wielkim talentem kulinarnym przygotowali nasi uczestnicy.

Cieszymy się bardzo, bo do udziału w konkursie zgłoszono łącznie 15 potraw, które zachwyciły oko i podniebienie wielu wytrawnych smakoszy.

Zgodnie z werdyktem szacownego Jury nagrodę główną otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Tułkowicach. Wyróżnienia tym razem przypadły w udziale 4 uczestnikom: Koło Gospodyń Wiejskich w Bliziance, Koło Gospodyń Wiejskich w Jaworniku, Koło Gospodyń Wiejskich w Żyznowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Konieczkowej.

Pamiątkowe dyplomy i książki kucharskie przypadły w udziale pozostałym sympatycznym uczestnikom, a wśród nich gościli: Elżbieta Skalska, Jadwiga Stanek, Dwór Maria Antonina, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy we Frysztaku, Stowarzyszenie Kobiet Wyżnego, Koło Gospodyń Wiejskich w Godowej, Koło Gospodyń Wiejskich w Grodzisku, Koło Gospodyń Wiejskich w Wiśniowej, Koło Gospodyń Wiejskich w Gwoźnicy Górnej, Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich w Niebylcu

Raduje fakt, że tak wiele zacnych i wspaniałych osób włączyło się do konkursu, i uczestnicy od razu postawili bardzo wysoko poprzeczkę, zaskakując wszystkich wytrawnością potraw i ich wykwintnym smakiem. Gdybyśmy mieli możliwość uhonorowalibyśmy wyróżnieniami wszystkich, bo poziom konkursu był godny królewskiego stołu! Dziękujemy.

Stowarzyszenie Zakorzenieni w kulturze składa serdeczne podziękowania dla dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Godowej oraz ich opiekunom Pani Marii Czarnik, Katarzynie Paszek i Małgorzacie Ochab za wspaniały program wzbogacający nasze spotkanie. Zaśpiewali dla nas Daria Świerad, Anna Kuźniar, Bartek Koziarski, Lena Czarnik, Martyna Mularz, Kamila Smoleń i Wiktora Zając. Jako słodkie pszczółki tańczyły dziewczynki z klasy drugiej. Brawa dla nich ogromne!

Stowarzyszenie Zakorzenieni w kulturze składa serdeczne podziękowania dla:

  1. Waldemara Góry Burmistrza Strzyżowa za nieodpłatne użyczenie Świetlicy Wiejskiej w Godowej i umożliwienie promocji wydarzenia w telewizji internetowej Południe.
  1. Aldony Farej-Noster za zaangażowanie i wiosenną, pełną pozytywnej energii wiosenną dekorację.
  1. Iwony Matysik Redaktor Naczelnej ITV Południe i Marty Jagody Zastępcy za promocję wydarzenia,
  1. Marii Sękowskiej, Bogdana Czosnyka i Stanisława Bednarza za wykłady o pszczelich matkach, właściwościach zdrowotnych miodu, pszczelich pożytkach i roślinach miododajnych,
  1. pszczelarzy Janusza Dziaka, Jana Pawłowskiego i Bogdana Czosnyka oraz Magdaleny Wójcik i Michała Wilusza, którzy zaprezentowali różne oblicza miodowych produktów,
  1. Pana Piotra Kaczmarczyka Prezesa Zarządu firmy Sagitum S.A., który ufundował nagrodę główną w konkursie Miodowe delicje, na najlepszą potrawę z miodem.
  1. Państwa Małgorzaty Wyżykowskiej, Zofii Pilch, Piotra Szopy, Macieja Ziobro, Piotra Tomkowicza, Mariusza Kawy i Antoniego Chuchli za wsparcie finansowe i możliwość przyznania większej ilości wyróżnień w konkursie.

Serdeczne podziękowania dla Grupy Aktywnych Kobiet z Godowej pod kierunkiem Pani Małgorzaty Fiołek za zaangażowanie i kreatywną współpracę w realizacji wydarzenia Stowarzyszenia Zakorzenieni w kulturze. Dziękujemy Małgorzacie Fiołek, Marii Czarnik, Małgorzacie Ochab, Katarzynie Paszek, Reginie Ziobro, Marii Sękowskiej, Agacie Stącel,

Podziękowania dla członków Stowarzyszenia, którzy zaangażowali się w projekt, w tym dla pomysłodawczyni Urszuli Wojnarowskiej-Curyło – skarbnika Stowarzyszenia, sekretarz Danuty Gazdy-Haligowskiej, Doroty Skury – członka Zarządu, Marioli Gruszczyńskiej – Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej oraz Andrzeja Haligowskiego – fotografa spotkania.

Uroczy, wiosenny wystrój, udział tylu mieszkańców, tłok, ścisk, śmiech, słodycz, radość i odrobina smutku, że tym razem się nie udało, ale może uda się następnym razem, to tylko niektóre z wrażeń i emocji, jakimi częstowano 31 marca w Świetlicy Wiejskiej w Godowej.
A zapach, jaki się tam unosił, mniam i pycha, mamy nadzieję, że się Wam podobało mimo wszystko, a może właśnie, dlatego 🙂

Mamy nadzieję, że się podobało i zechcecie uczestniczyć w naszych kolejnych projektach.

Urszula Rędziniak

fot. Andrzej Haligowski

Dodaj komentarz

avatar