Mój jest ten kawałek podłogi!

Tytuł wydarzenia narodził w 2019 r. w głowie naszego kolegi Andrzeja Gugały ze Stowarzyszenia Zakorzenieni w kulturze. Piosenka, która współcześnie odbierana jest czysto rozrywkowo w latach 80 XX wieku, jak większość utworów rokowych, które usłyszeliście Państwo na wydarzeniu słowno-muzycznym w dniu 22 stycznia 2022 r. na scenie Domu Kultury Sokół w Strzyżowie miała drugie dno. Cenzura ostro cięła wszelkie przejawy krytyki władzy, ale my jako naród jesteśmy waleczni i przekorni, nie damy sobą manipulować, co widać na każdym kroku naszej bogatej, rodzimej historii. Warto zaznaczyć, że nazwa zespołu powstała przypadkowo i stanowi zbitek słów nie mających żadnego znaczenia. Pomimo tego w latach 80-tych podejrzewano, że nazwa zespołu stanowi inny zapis sformułowania. W wolnym tłumaczeniu Mr. Zoob to Pan z U.B. Wyjaśnienie to spodobało się muzykom, a mnie w nawiązaniu do 40 lat, od wprowadzenia stanu wojennego które minęło 13 grudnia 2021 r.  tytuł piosenki „Mój jest ten kawałek podłogi” wydał się idealny do przypomnienia piosenek i muzyki o potrzebie autentycznej swobody, której w tamtych latach, po prostu nam brakowało. Razem z piosenkami, które przemycały ówczesne marzenia Polaków o prawdziwej wolności zaprezentowaliśmy również satyrę, słowo, które ośmiesza i piętnuje ukazywane w niej zjawiska, obyczaje, politykę i stosunki społeczne tamtych lat.

Wydarzenie muzyczno-satyryczne to tylko fragment szarej rzeczywistości, która na szczęście już minęła, ale mam nadzieję, że przypadnie Państwu do serca i wrócą wspomnienia, nie tylko ku przestrodze totalitarnego reżimu, któremu się nie poddaliśmy. Zapraszam na swoisty spektakl z tamtych lat, który możecie Państwo zobaczyć na stronie Stowarzyszenia Zakorzenieni w kulturze http://zakorzenieniwkulturze.pl/.

Tego dnia na scenie mogliśmy usłyszećm.in.  piosenki zespołów rockowych takich jak  Lombard, Kult, TSA, Brygada Kryzys, Chłopcy z Placu Broni, AYA RL, VOX, Mr Zoob, Sztywny Pal Azji. Na scenie zaśpiewano także nieprzemijające songi wspaniałych piosenkarzy takich jak: Czesław Niemen, Jacek Kaczmarski, Krystyna Prońko, Zdzisława Sośnicka, Aneta Teodorczuk-Perchuć.

Słowem satyrycznym raczyliśmy się w wykonaniu Artystów Teatru Prima Aprilis, który zaprezentował nam satyrę Andrzeja Waligórskiego „Do przodu”;  statyry Kabaretu Dudek pt.  „Na poczcie”, „Dwie kolejki” oraz „12 butelek jałowcówki” i  scenkę „A tam cicho być” kabarety Tey.

Publiczność, jak zawsze nagrodziła występy gorącymi brawami, a wywołane przez Państwa bisy dodały nam po raz kolejny  pewności, że warto dzielić się pomysłami na tej naszej Strzyżowskiej Ziemi, bo Widzowie zawsze potrafią docenić pomysł i jego wykonanie.

Na scenie zagrali dla Państwa:

Na gitarach: Daniel Szczepek, Dariusz Jodłowski, Kamil Wnęk Paweł Kędzior

Instrumenty klawiszowe: Dariusz Data, Mateusz Nowak

Na perkusji: Krzysztof Delikat i Paweł Hart

Na skrzypcach: Aleksandra Fiołek-Matuszewska

Na saksofonie: Jacek Michnal po pierwszy z nami na scenie

 Zaśpiewali:

Anna Muszyńska, Dariusz Jodłowski, Beata Oliwa, Aleksandra Fiołek-Matuszewska, Jacek Doroba z gitarą po pierwszy na scenie z nami, Paweł Hart, Mateusz Nowak, Katarzyna Oliwa

Magdalena Kawa, Andrzej Borkowski, Jolanta Pieczek, Ernest Pieczek, Jadwiga Skiba.

Słowo satyryczne zaprezentowali artyści Teatru Prima Aprilis,po raz pierwszy z nami ale mamy nadzieję, że nie ostatni a wśród nich:

Anna Fąfara – Iskra, Zbigniew Adamczyk, Renata Turoń, Aleksandra Korabiowska, Karola Ćwiąkała, Dariusz Jodłowski, Bronisław Lechowicz, Stanisław Pytko oraz Barbara Bober.

Dziękujemy Pawłowi Hartowi za koordynację muzyczną wydarzenia.

Dziękujemy Aleksandrze Fiołek-Matuszewskiej za koordynację wokalną wydarzenia.

Dziękujemy Panu Robertowi Chodurowi – reżyserowi Teatru Prima Aprilis, który czynnie włączył się w aranżacje scen satyrycznych.

Dziękujemy wszystkim pracownikom Domu Kultury na czele z dyrektorem – Panią Anną Słowik za współorganizację wydarzenia i życzliwość w jego realizacji.

Szczególne podziękowania dla akustyka Leszka Drygasia.

Dziękujemy także Pawłowi Krokowi za operowanie światłem, Katarzynie Strzępek za dekoracje i pozostałym pracownikom za cierpliwość i wyrozumiałość oraz pomoc w organizacji spotkania.

Dziękujemy Maciejowi Klusce i Wojciechowi Jachymowi z firmy Andrzejart za film i zdjęcia z wydarzenia.

Dziękuję Andrzejowi Haligowskiemu, członkowi Stowarzyszenia Zakorzeni w kulturze za prezentację i pomoc w realizacji wydarzenia.

Dziękujemy Telewizji Rzeszów za pomoc w promocji wydarzenia.

Za zdjęcia do prezentacji dziękujemy Instytutowi Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Dziękujemy wszystkim Widzom, którzy tego dnia byli razem z nami, dziękujemy za gorące brawa i aplauz. Dzięki Państwu to wydarzenie było pełne energii i emocji i czekamy na kolejne spotkanie z Wami.

Urszula Rędziniak

Prezes Stowarzyszenia

Zakorzenieni w kulturze

fot. Maciej Kluska i Wojciech Jachym z firmy Andrzejart

5 2 votes
Article Rating
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jola P.
Jola P.
9 miesięcy temu

Dziękujemy Ci Ula za to, że się nam przydarzyłaś 🙂