Nagrody w IV konkursie fotograficznym już rozdane

Na IV konkurs fotograficzny „Między niebem, a ziemią fotografia inna niż wszystkie” organizowanym przez Stowarzyszenie „Zakorzenieni w kulturze” przy współudziale Domu Kultury „Sokół” pod patronatem Burmistrza Strzyżowa wpłynęło łącznie 284 zdjęcia, z których w efekcie końcowym do oceny Jury zakwalifikowało się 46 prac w grupie do lat 18, oraz 226 prac dorosłych.

Jury w składzie:

Waldemar Góra – Burmistrz Strzyżowa – Przewodniczący Komisji Konkursowej

oraz członkowie:

Anna Słowik – Dyrektor Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie,

Krzysztof Szaro – Szef Fotoklubu Strzyżów

Wacław Szary – członek Stowarzyszenia „Zakorzenieni w kulturze”

Andrzej Górz – członek Stowarzyszenia „Zakorzenieni w kulturze”

w dniu 3 czerwca 2020 r. obradowało do późnych godzin wieczornych. Ilość prac w obydwu grupach wiekowych była bardzo duża, łącznie oceniano 272 zdjęcia, a każde z nich według pomysłu Autora, wyróżniało się pomysłowością i różnorodnością ujęcia tytułowej tematyki. Tak jak myślałam, członkowie komisji konkursowej mieli twardy orzech do zgryzienia, a debata trwała długo. Każdy bronił swoich liderów, ale wiadomo, że w konkursie przewidziano tylko po trzy nagrody, dla każdej z grup wiekowych.

Dlatego, po dwóch pierwszych selekcjach, Jury zwracało już uwagę na każdy szczegół, który ich zdaniem, dodatkowo podnosił atrakcyjność nadesłanych prac. Uwzględniono przede wszystkim temat konkursu, który dawał wiele możliwości i inwencji twórczej, dając pole do popisu każdemu wg jego uznania. W końcu wybrano po 10 prac, a następnie skupiono się na niekonwencjonalnym podejściu Autorów, na technice zrobienia zdjęcia, i przede wszystkim na emocjach, które wibrują z chwil zamkniętych w kadrze obiektywu. W efekcie finalnym, Jury uznało, że poziom prac jest bardzo wysoki, i żal byłoby pominąć efektowne ujęcia, i przyznać 6 nagród.

I wtedy zapadła decyzja, że na galę, która odbyła się 25 lipca 2020 r. o godz. 14.00 w strzyżowskim Domu Kultury „Sokół” zaprosimy 12 laureatów. W sobotnie popołudnie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w dwóch grupach wiekowych.

Do lat 18

 • Julia Markiewicz z Włodawy – Spojrzenie – I miejsce – nagroda 500 zł
 • Zuzanna Bomze z Opacz Kolonii – Między niebem a ziemią –  II miejsce – nagroda 300 zł
 • Julia Semak z Wólki Łosinieckiej – Wyspa kolorowych domów – III miejsce – nagroda 300 zł
 • Viktoria Felpel z Gdańska – Podróż – wyróżnienie – nagroda 200 zł
 • Julia Lisowska ze Szczecina –  wyróżnienie – nagroda 200 zł
 • Nikodem Achtel z Michałowic – Wyparcie – wyróżnienie – nagroda 200 zł

Dorośli

 • Dominika Pontek z Warszawy – Portret marchewki – I miejsce – nagroda 1000 zł
 • Mariusz Krzyżak z Jasła – Bez tytułu  – II miejsce – nagroda 500 zł
 • Tymoteusz Wojciechowski z Mrągowa – Anatta 6 – III miejsce – nagroda 300 zł
 • Ewelina Sobol ze Świętoszowa – Alternatywna rzeczywistość – wyróżnienie – nagroda 200 zł
 • Daniel Robaszewski ze Stargardu – Ranek –  wyróżnienie – nagroda 200 zł
 • Krzysztof Story z Krakowa – Tatry polskie – wyróżnienie – nagroda 200 zł

Dla wszystkich Laureatów Stowarzyszenie „Zakorzenieni w kulturze” przygotowało też nagrody rzeczowe.

I słodka nagroda specjalna za udział w konkursie dla jedynego młodego uczestnika z Ziemi Strzyżowskiej Jakuba Haligowskiego za zdjęcie pt. „Dotyk słońca w podróży”.

A popołudnie w Domu Kultury Sokół wzbogaciło Studio piosenki Barbary Szlachty oraz słowo o fotografii i pyszne przekąski.

Dziękuję serdecznie Panu Burmistrzowi Strzyżowa Waldemarowi Górze, który objął patronatem dzisiejsze wydarzenie i jest głównym fundatorem nagród, Panu Wacławowi Szaremu, który jest sponsorem I miejsca w kategorii do lat 18. Pozostałe nagrody, w tym rzeczowe ufundowało Stowarzyszenie Zakorzenieni w kulturze.

Dziękuję Dyrektor Domu Kultury Pani Annie Słowik za współpracę i współudział w organizacji wydarzenia. Dziękuję bardzo serdecznie pracownikom Domu Kultury, którzy od lat wspierają naszą działalność, dziękuję Pani Barbarze Szlachcie, która jak zawsze przygotowała oprawę muzyczną, a śpiewały dla nas Aleksandra Sienkowska, Nikola Bobek, Gabriela Pieczek, Zuzanna Szczygieł i Magdalena Miązek.

Dziękuję Pawłowi Krokowi za nagłośnienie i Aleksandrze Korabiowskiej za pomoc w organizacji wydarzenia, w tym przygotowanie poczęstunku dla gości.

Dziękuję członkom Stowarzyszenia „Zakorzenieni w kulturze” Andrzejowi Haligowskiemu za oprawę fotograficzną i Urszuli Wojnarowskiej-Curyło za słowo o fotografii. Dziękuję Wszystkim członkom Jury za ciężką pracę podczas wyłanianie zwycięzców IV finału.

Gratuluję Laureatom i życzę dalszych sukcesów. Jeszcze raz dziękuję w imieniu Stowarzyszenia Zakorzenieni w kulturze wszystkim Uczestnikom konkursu i już dzisiaj zapraszam serdecznie do udziału w kolejnych.

A co będzie tematem V konkursu?

Dowiemy się prawdopodobnie na przełomie roku.

Urszula Rędziniak

Prezes Stowarzyszenia

Zakorzenieni w kulturze

fot. Andrzej Haligowski

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
urszula.redziniakWojciech Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Wojciech
Gość
Wojciech

Doszły mnie słuchy że autorka zwycięskiego zdjęcia nie odebrała nagrody…bo się spóźniła?
Z Warszawy do Strzyżowa jest raptem 330 km.

Bardzo jest przykrym że organizator konkursu jest na tyle lekkomyślny i zaślepiony we własną imprezę i że nakazuje osobiście autorom odbierać nagrody w okresie obowiązującej pandemii. Absolutne kuriozum nie do pomyślenia. Dla kogo ten konkurs jest realizowany? Istnienie tak prowadzonego stowarzyszenia mija się z celem i nie powinno więcej otrzymywać funduszy z ministerstwa.

Na miejscu autorki wycofałbym zgodę na publikację. Zakorzenieni w kulturze….jak widać po tej sytuacji, nie za bardzo.
Na pewno nie w kulturze osobistej.