Niepodległość to wyzwanie!

Powiatowy konkurs poetycki im. Zbigniewa Herberta pn. „Niepodległość to wyzwanie” został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Zakorzenieni w kulturze”  oraz Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej pod patronatem Starosty Strzyżowskiego. Jako pomysłodawca konkursu  jestem zadowolona, że zainteresował on naszych mieszkańców, a dzięki temu nagrody ufundowane przez Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej znalazły swoje nowe miejsce. Konkurs skierowany był do mieszkańców ziemi strzyżowskiej z okazji Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz w związku z ustanowieniem roku 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta, a jego rozstrzygnięcie odbyło się z uwzględnieniem dwóch grup wiekowych, młodzież do 18 lat oraz dorośli.

Celem Konkursu była popularyzacja lokalnej twórczości poetyckiej, upowszechnianie wartości i postaw patriotycznych w związku z 100 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, a także wykorzystanie europejskich motywów kultury oraz doskonalenie języka poetyckiego w kontekście twórczości Zbigniewa Herberta. Na Konkurs należało nadsyłać wyłącznie wiersze autorskie, które nie uczestniczyły w żadnym innym konkursie i nie były publikowane ani prezentowane. Każdy autor mógł nadesłać na Konkurs maksymalnie 3 utwory zgodne z założeniami Konkursu.

W skład jury weszli, Urszula Rędziniak – prezes Stowarzyszenia Zakorzenieni w kulturze, jako przewodnicząca oraz członkowie: Zdzisława Górska – poetka; Mirosław Czarnik – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie i Ewa Mroczka – pracownik Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej. W wyniku obrad jury wyłoniło zwycięzców, a w dniu 30 listopada 2018 r. odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród, na którą przybyli zaproszeni goście na czele z Wicestarostą Strzyżowski – Panem Tomaszem Garncarskim i Członkiem Zarządu Powiatu -Grzegorzem Tomaszewskim.

W kategorii do lat 18 przyznano trzy nagrody i dwa wyróżnienia:

I miejsce – Patrycja Pietrasz z Lutczy,

II miejsce – Kamila Reczek z Lubli,

III miejsce – Monika Marczak z Lutczy.

Wyróżnienia otrzymały: Anna Grudziak z Lubli i Julia Wnęk z Lutczy.

W kategorii dla dorosłych jury postanowiło nie przyznawać pierwszego miejsca, natomiast przyznano

II miejsce – Stanisława Kucab ze Strzyżowa,

III miejsce – Arkadiusz Ziobro z Żarnowej.

Wyróżnienia otrzymali: Weronika Obrzut z Cieszyny i Andrzej Gugała z Tułkowic.

Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe albumy i dyplomy za udział. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy. Wydarzenie ozdobiły piosenki patriotyczne w wykonaniu dziewcząt z zespołu „Wisienka” pod kierownictwem i akompaniamentem akordeonowym Dariusza Daty. Zaśpiewały dla nas Wiktoria Śliwa, Maria Kolbusz, Justyna Kolbusz, Izabela Kopeć.

Spotkanie poprowadził Pan Kamil Mendocha – dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej. Wieczór uprzyjemnił pyszny poczęstunek przygotowany przez pracowników Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej. Spotkanie w kadrze zatrzymał dla na Andrzej Haligowski ze Stowarzyszenia Zakorzenieni w kulturze.

I tak konkurs poetycki już za nami. Na fotorelację zapraszamy na stronę Stowarzyszenia. Dziękujemy Powiatowemu Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej za pomoc w realizacji pomysłu, a Panu Staroście za objęcie patronatu nad wydarzeniem i nagrodami. Mamy nadzieję,że w przyszłości również uda nam się wspólnie zrealizować inne pomysły 🙂 Gratulujemy nagrodzonym, a Wszystkim uczestnikom życzymy wielu sukcesów, a Was zachęcamy serdecznie do udziału w różnych wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie Zakorzenieni w kulturze.

 

Urszula Rędziniak

Fot. Andrzej Haligowski

Dodaj komentarz

avatar