Słowa złotem szeptane w piwnicach Midasa, czyli ciesz się z tego co masz!

W piątkowy wieczór, 16 lutego 2024 r. tradycyjnie spotkaliśmy się w piwnicach Midasa, aby spędzić wspólnie chwile przeplecione słowem i muzyką. Tym razem tytuł wydarzenia Słowa złotem szeptane w piwnicach Midasa, czyli ciesz się z tego co masz! są kreatywnym pomysłem Jolanty Pieczek, która przyjęła moje zaproszenie i opracowała projekt muzycznie. Tytuł nawiązał do wysublimowanej gry aktorskiej z dawnych lat, którą mogliśmy niejednokrotnie smakować, oglądając Kabaret Olgi Lipińskiej. Sugestia Joli od razu przypadła mi do serca i tak wspólnie przygotowaliśmy wieczór lekki i przyjemny, bo sztuką jest cieszyć się z tego co mamy.

I kto by pomyślał, że zaraz na początku spotkania, motto: ciesz się z tego co masz! przyniesie nam niespodziankę w postaci aktu nadania tytułu „Zasłużony dla Gminy i Miasta Strzyżowa”, który został nadany Stowarzyszeniu Zakorzenieni w kulturze zarządzeniem nr 24/24 z dnia 6 lutego 2024 r. przez Burmistrza Strzyżowa – Waldemara Górę.

Nikt z nas, a już na pewno nie ja, nie spodziewał się, że takie wyróżnienie przypadnie właśnie nam. Zaszczyt to ogromy i wielka radość, i na całe szczęście kilku członków Stowarzyszenia było na wieczorku, więc mogliśmy tę nagrodę odebrać gremialnie. Warto tutaj zaznaczyć, że Stowarzyszenie składa się z 15 członków, którzy są pasjonatami kultury w szerokim jej ujęciu.

I tak jak wspomniałam odbierając nagrodę, oprócz nas, mamy wielu członków nieformalnych, którzy od lat z nami współdziałają, to muzycy, piosenkarze, aktorzy, przewodnicy, lokalni przedsiębiorcy, instytucje kultury, i jednostki samorządu. Nie sposób tutaj wymienić każdego z imienia, bo grono zacne i liczne, ale bez nich nie byłoby nas. Ponadto warto tutaj podkreślić, że zostaliśmy zauważeni także dzięki Wam, nasi wspaniali Mieszkańcy, to Wasza obecność na różnego rodzaju wydarzeniach, które organizujemy, ta niewymuszona życzliwość i serdeczność daje nam energię na każdy kolejny pomysł.

Dlatego dziękujemy Radzie Miejskiej i Panu Burmistrzowi za takie uhonorowanie naszej działalności i dzielimy się z Wszystkimi, którzy przyczynili się do całokształtu dokonań Stowarzyszenia.

Cieszymy się z tego co mamy i chcemy dalej działać na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego Ziemi Strzyżowskiej.

Wracając do poetycko-muzycznego wieczorku, chciałabym zaznaczyć, że piosenki w stylu kabaretowym zaprezentowali nam, jak zawsze, wspaniali artyści. W tym miesiącu na scenie wystąpili specjalnie dla Państwa Jolanta Pieczek, Aleksandra Fiołek-Matuszewska,  Andrzej Borkowski, Dariusz Data, Anna Muszyńska,  Paweł Hart, Ernest Pieczek oraz po pierwszy w piwnicach Midasa – młody i utalentowany saksofonista – Marcel Oliwa. Aranżacje przygotowane przez muzyków, jak zwykle zachwyciły widzów, którzy gromkimi brawami i śmiechem nagradzali każdy kolejny utwór. Ten strzyżowski fenomen talentów i interpretacji muzycznych od lat niezmiennie zaskakuje swoim profesjonalizmem i nieszablonowym podejściem do każdego spotkania.

Wiersze w duetach zaprezentowali: Dorota Hospod-Mac i Maciej Mac, Urszula Wojnarowska-Curyło i Jan Półzięć, Magdalena Nieroda i Krystian Tracz. Tym razem sięgnęliśmy do współczesnej poezji, takiej z niespodziewaną puentą i lekkim przymrużeniem oka. Mogliśmy usłyszeć wiersze Mariusza Parlickiego i Olgi Bartnik. Dziękuję interpretującym, że wczuwając się w wiersze sytuacyjne wykazali się nie tylko dobrą dykcja, ale także aktorską grą na tej naszej małej scenie.

Serce rośnie, gdy podsuwane pomysły wyzwalają falę pozytywnej energii. Pobudzając wyobraźnie wywołują niezmierzone pokłady endorfin, które uskrzydlają i pobudzają do dalszego działania.

Dziękujemy naszej Publiczności, za gorący aplauz i serdeczny uśmiech.

Ja ze swej strony dziękuję za niespodziewane, ale przeurocze życzenia, odśpiewane przez Wszystkich obecnych. Taka potęga dobrych słów, przepełniona wibracją instrumentów, to wspaniały prezent, podarek bezcenny, za który gorąco dziękuję.

Dziękuję Artystom i recytującym wiersze, a Joli Pieczek dodatkowo składam podziękowania za koordynację muzyczną wydarzenia. I oczywiście, obowiązkowo i nieodmiennie serdeczne podziękowania należą się Dorocie i Maciejowi Macom, Maciejowi Klusce i Wojciechowi Jachymowi oraz Rafałowi Chmielowi.

Taki to był wieczór, oczywiście jedyny w swoim rodzaju (jak zawsze) przepełniony poetyckim słowem i piosenką. I do tego opleciony tym niespodziewanym wyróżnieniem przyznanym przez Burmistrza Strzyżowa dla Stowarzyszenia Zakorzenieni w kulturze. Czujemy się zaszczyceni i dziękujemy za nadanie tytułu „Zasłużony dla Gminy i Miasta Strzyżowa”, tym bardziej że taka nobilitacja zobowiązuje podwójnie.

Urszula Rędziniak

Prezes Stowarzyszenia

Zakorzenieni w kulturze

Fot. Maciej Kluska i Wojciech Jachym

One Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *