Słowa złotem szeptane w Piwnicach Midasa, czyli… wieczór francuski!

W godzinach wieczornych, 28 października br. po długiej przerwie Piwnice Midasa znowu otworzyły swoje podwoje dla gości. Tym razem sezon rozpoczęliśmy trochę inaczej. Październikowe spotkanie poświęcone zostało poezji i piosence francuskiej. Takie wyzwanie, pomysł rzucony kiedyś przez Aleksandrę Fiołek-Matuszewską, aby zrobić wieczory tematycznie – językowe znalazł uznanie i dzięki temu tego czwartkowego wieczoru mogliśmy poznać literaturę i piosenkę francuską. Był tylko jeden problem, w zasadzie nikt z nas po francusku nie mówi. To nie to, co w poprzednich wiekach, gdy na salonach brylowała moda francuska, jej język i wszystko, co z Francją związane.  Przykładowo w języku polskim do niedawna bardzo popularne było jeszcze francuskie par excellence. Ale wszystko w życiu przemija, a najszybciej moda, więc…

w całym tego słowa znaczeniu przygotowaliśmy wieczór francuski w polskiej wersji językowej oraz z polskim „szampanem”.

Poszukiwanie francuskiej poezji w polskim tłumaczeniu okazało się trudnym wyzwaniem, stąd na wieczorze sięgnęliśmy do różnych okresów, a goście mogli usłyszeć przełożone wiersze poetów takich jak: Charles Baudelaire, Anna de Noailles, Jean de la Fontaine, Oskar Miłosz, Sully Prudhomme oraz Paul Valéry.

Koordynatorem oprawy muzycznej i pomysłodawcą przygotowanych specjalnie na ten wieczór francuskich piosenek był Andrzej Borkowski. Śpiewali dla nas dla nas Anna Muszyńska, Magdalena Kawa, Jadwiga Skiba i Beata Oliwa Andrzej Borkowski i Paweł Hart.

Muzycznie oprawę zapewnili tego wieczoru: Andrzej Borkowski – gitara, Paweł Hart – perkusja, Dariusz Data – akordeon, Zbigniew Mikuszewski – saksofon.

Wiersze zaprezentowali nam: Jolanta Pieczek, Maciej Mac, Agnieszka Kliś, Małgorzata Sołtys, Mariola Gruszczyńska, Jan Półzięć, Anna Muszyńska, Magdalena Nieroda.

Cieszymy się, że goście dopisali, a gorące brawa i serdeczna atmosfera dodały temu spotkaniu serdecznego klimatu. W przerwie strzeliły korki „szampana” i popłynęły serdeczne życzenia dla Wszystkich, którzy są z nami od lat.

Dziękujemy Państwu Dorocie i Maciejowi Macom, którzy od lat goszczą nas w Piwnicach Midasa. Dziękujemy Rafałowi Chmielowi za super nagłośnienie. Dziękujemy Andrzejowi Haligowskiemu za zdjęcia i film z wydarzenia, a Tomaszowi Ciomborowi za użyczenie kamery.

I bardzo serdecznie dziękuję naszym Mieszkańcom, którzy ten wieczór spędzili razem z nami nie szczędząc Artystom głośnych braw.

Mamy nadzieję, że kolejne listopadowe spotkanie będzie równie serdeczne, a Piwnice Midasa zapełnione zostaną po brzegi.

Urszula Rędziniak

Prezes Stowarzyszenia

Zakorzenienie w kulturze

0 0 votes
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments