W zaczarowanym domu…

Projekt pn. Dookoła świata to nowy pomysł Stowarzyszenia Zakorzenieni w kulturze, który otworzyliśmy pod koniec listopada w strzyżowskiej Bibliotece. Wraz z tym właśnie tytułem zamierzamy przemierzać świat  przybliżając naszym Mieszkańcom różne kultury i tradycje innych narodów i społeczności. Taka podróż w pigułce w najdalsze zakątki świata. Od początku swojej działalności Stowarzyszenie Zakorzenieni w kulturze podejmuje działania kulturalne na rzecz społeczności lokalnej, które przyczyniając się do przełamywania barier społecznych skutecznie wzbogacają wiedzę i świadomość zarówno w sferze edukacyjnej jak i szeroko pojętej kultury. Dlatego ten pomysł stał się kolejnym sposobem na wspólne spędzenie czasu. Wystartowaliśmy z nim w strzyżowskiej Bibliotece, zaczynając podróż od naszego kraju i trochę zapomnianych tradycji przedadwentowych. Złożony przez nas projekt znalazł uznanie w oczach lokalnych władz i w efekcie został współfinansowany z budżetu Starostwa Powiatowego w Strzyżowie. Cieszy nas również fakt, że na nasze zaproszenie do współorganizacji wydarzenia, bez wahania wyraziła aprobatę dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie im. Juliana Przybosia – pani Anna Słowik.

I tak wczesną wiosną zaczęły się przygotowania do pierwszego wydarzenia. Do współpracy zaprosiliśmy także wspaniałych regionalnych twórców słowa pisanego i muzyków, którzy od lat nam towarzyszą. Ten czas od wiosny do jesieni spędziliśmy snując opowieść, która swoją premierę miała właśnie w dniu 20 listopada br. w strzyżowskiej Bibliotece. Zadanie pn. Dookoła świata – Andrzejkowe obrzędy i tradycja zostało zamknięte W zaczarowanym domu. Taki podtytuł, który pozwolił nam doprecyzować zamysł artystyczny wydarzenia.

A co wydarzyło się W zaczarowanym domu?

Kameralne spotkanie w półmroku magicznego domu osnute było opowieścią, żartem, wróżbą i nutą.

Przy zapalonych świecach zaproszeni goście zostali na chwilę przeniesieni do domku, być może nawet na kurzej łapce… bo wszystko zostało podporządkowane marzeniom, miłości i dobrej energii. To był czas wróżby na szczęście, wspólnie spędzonego czasu wśród aromatów dobrego słowa i zadziornej piosenki. Nasza radość jest ogromna, bo na zaproszenie odpowiedziało wielu Mieszkańców, którzy ten wieczór spędzili z nami. I to co najważniejsze, oni również dali się porwać tej nieoczywistej przepowiedni lepszego jutra. Tego dnia, wieczorny czas płynął jak zaczarowany, a opowieści o tradycji Katarzynek i Andrzejkowej pomyślności spodobały się naszym gościom. Takie zatrzymanie, począwszy od XII wieku, a skończywszy na współczesnych sentymentach do tradycji i obrzędów staropolskich. Mam nadzieję, że zarówno panie jak i panowie zostali obdarzeni właściwą energią na kolejne dni, a może nawet miesiące. Bo jak się nie uśmiechnąć, gdy nasi poeci dołożyli tyle starań, by ubarwić spotkanie specjalnie przygotowanymi na tę okoliczność wierszami i fraszkami. Jakby tego było mało, na ten wieczór przygotowali też stroje nawiązujące do tradycji i bajkowej wróżby dobrych życzeń.

Tego wieczoru na scenie usłyszeliśmy: Zdzisławę Górską, Lidię Czaję, Stanisławę Kucab, Agnieszkę Wiśniowską, Andrzeja Gugałę i Pawła Sikorę. Można było posłuchać szeptu wiatru i cygańskiej wróżby, można było wygrać cukierek na szczęście ze specjalną dedykacją, i można było posłuchać przepowiedni magicznej kuli.

Słowa są jeszcze piękniejsze, gdy zostają otulone muzyką. I tego dnia nie mogło być inaczej, bo wieczór był przepełniony koszem dźwięków otulonych mglistą pierzyną żartobliwej piosenki w wykonaniu Anny Muszyńskiej, Jolanty Pieczek, Andrzeja Borkowskiego, Dariusza Daty, Pawła Harta i Ernesta Pieczka. Znane na Strzyżowskiej Ziemi nazwiska artystów są wizytówką każdego wydarzenia. Tym razem nie mogło być inaczej, bo w moim magicznym domku przenikały się barwne opowieści otulone bezsennością lekko z górki i na rauszu. To oczywiście żart, a tytułu piosenek wraz z ich wykonaniem dodawały smaku do potraw gotowanych w garze czarownicy. A co mi tam… przyznam się, że piękny śpiew wzbogaciły instrumenty klawiszowe Dariusza Daty, gitara Andrzeja Borkowskiego i instrumenty perkusyjne Pawła Harta.

I nie było już wolnego kotła, aby w ognisku „udusić” jako potrawkę jesiennej zawieruchy,  trzech muzyków, którzy wraz z instrumentami tego wieczoru zasiedli w moim magicznym domu!

Jednemu gościowi tylko upiekło się bezkarnie, to oczywiście nasz przyjaciel akustyk – Rafał Chmiel, który od razu przekupił mnie swoim złotym mikrofonem i przez całe wydarzenie czuwał nad właściwym nagłośnieniem wydarzenia.

Jednak nasz fotograf, Andrzej Haligowski łapiąc każdą chwilę i ludzi w kadrze swego aparatu, unikał mojego wzroku i miotły… ciekawe dlaczego?

I tak, pierwsze wydarzenie Dookoła świata, dobiegło końca. Dzisiaj zostały wspomnienia i nadzieja, że nowy zamysł Stowarzyszenia Zakorzenieni w kulturze przypadł Państwu do serca, a my możemy już snuć wizję kolejnych jego odsłon.

Moi kochani każdy wieczór ma swoją dobrą nutę, nasza płynęła trochę leniwie, snując wróżbę na dobry rok razem z Katarzyną i Andrzejem z dobrych myśli czerpiąc moc!

Dziękuję Wam, wspaniała Publiczności, za obecność i gorący aplauz. Jesteście nie tylko niezawodni, ale także jedyni w swoim rodzaju, po prostu bezcenni.

Specjalnie dla Was teksty przygotowali i na scenie wystąpili poeci Kręgu Twórczego Arche: Zdzisława Górska, Lidia Czaja, Stanisława Kucab, Agnieszka Wiśniowska, Andrzej Gugała i Paweł Sikora.

Nutą muzyczną nas zachwycili: Anna Muszyńska, Jolanta Pieczek Ernest Pieczek, Andrzej Borkowski z gitarą, Paweł Hart na instrumentach perkusyjnych oraz Dariusz Data na instrumentach klawiszowych.

Nowy projekt Stowarzyszenia Zakorzenieni w Kulturze pt. Dookoła świata Andrzejkowe obrzędy i tradycje to pierwsze z cyklu wydarzeń, które mamy nadzieję przypadną Państwu do serca. Projekt został współfinasowany z budżetu Starostwa Powiatowego w Strzyżowie, a my nadzieję, że kolejne projekty również znajdą Państwa uznanie.

Dziękuję bardzo serdecznie naszej wspaniałej Bibliotece, cieszy że zawsze możemy tutaj znaleźć swoje miejsce. Serdeczne podziękowania dla wszystkich pracowników składam na ręce Pani Dyrektor, a szczególne podziękowania kieruję do Zofii Krupskiej, opiekunki Arche i Katarzyny Szeteli za magiczną dekorację.

Moi kochani nie byłoby mnie dzisiaj słychać gdyby nie złoty mikrofon Rafała Chmiela i jego jak zawsze profesjonalne nagłośnienie.

Zdjęcia z wydarzenia możemy oglądać dzięki naszemu niezawodnemu Andrzejowi Haligowskiemu.

 

Ja, ze swej strony dziękuję za piękne kwiaty i dobre życzenia, niech moc będzie z nami!

I nim zacznie się kolejny rok, a nowe pomysły otulą nasze myśli, mogę z całą stanowczością powiedzieć, że i ja tam byłam, miód i wino piłam… a co tam ujrzałam – Wam opowiedziałam!

 

Urszula Rędziniak

Prezes Stowarzyszenia

Zakorzenieni w kulturze