Wieczór wspomnień z Agnieszką Osiecką!

Słowa złotem szeptane w piwnicach Midasa czyli wieczór wspomnień z Agnieszką Osiecką to pierwsze z wydarzeń otwierających cykl spotkań poetycko-muzycznych w piwnicach Midasa zorganizowany przez nas w piwnicach Midasa, za zgodą właścicieli, Doroty i Macieja Maców.
12 października 2017 r. o godz. 18.00 w murach klimatycznego miejsca otworzono drzwi dla mieszkańców Ziemi Strzyżowskiej, którzy kochają słowo, jego potęgę wyrazu i rytm, który potrafi niczym strzała przebić wrażliwe serca, nie raniąc, nie krwawiąc, a tylko przenosząc wibracje i emocje dalej, w głąb siebie, zatrzymuje chwilę wspomnień przesyconych wrażliwością.
Taka odskocznia od szarości dnia codziennego, raz w miesiącu, w każdy drugi czwartek, gdy się ściemni czeka na pasjonatów życia, od godz. 18.00 (do czasu aż nastanie czas letni, bo mamy nadzieję, że nie zabraknie chętnych) niespodzianka słowno-muzyczna.
Zapraszamy wszystkich, którzy nie boją się zejść do podziemia i wspólnie z nami przeżyć wędrówkę, czasami wspomnieniem podszytą, a czasami na wskroś współczesną, jednym dla pamięci, drugim dla uczty. Każdy może znaleźć coś dla siebie, gdy tylko zechce stać się odkrywcą potęgi słowa.
Najważniejsze, to wspólnie spędzić ten wieczór!
Pierwsze spotkanie w podziemiach Midasa, to wspólnie przeżyta wspomnieniowa podróż z Agnieszką Osiecką, autorką ponad 2000 piosenki, która na zawsze wpisała się w karty historii naszego kraju. W tym roku minęła już 20 rocznica jej śmierci, a książka, która wpadła mi przez zamiłowanie do szperania w dłonie, natchnęła myślą by się jej treścią podzielić z szerszym gronem. I tak zrodził się pomysł!
Potem spotkałam bardzo serdeczną i pełną energii Dorotkę Hospod-Mac, której spodobał się mój projekt. Następnie jego wizją zaraziliśmy Macieja Maca.

I tak dzięki zbiegowi okoliczności, przypadkom niespodziewanym oraz dobrej woli i życzliwości miałam zaszczyt przywitać wszystkich Gości na inauguracyjnym spotkaniu
„ Słowa złotem szeptane w piwnicach Midasa”.

Pierwsze z Agnieszką Osiecką, przebiegało w nastrojowej atmosferze wierszy i piosenki Autorki, przeplecione fragmentami listów Agnieszki Osieckiej I Jeremiego Przybory, które zaprezentowali Dagmara Preisner i Tomasz Grodzki, na podstawie książki Magdy Umer „Listy na wyczerpanym papierze”.

Fragmenty książki, fragmenty listów i fragmenty miłości, słuchaliśmy pierwszy raz i potem raz po raz, jak toczyła się ta historia poetycką miłością tkana, we fragmentach, wieczorową porą słowa złotem szeptane w piwnicach Midasa, wraz z piosenką i wierszem niczym płótno przetykana rozmowa na wyczerpanym papierze!

Program muzycznie ozdobiło Studio Piosenki Barbary Szlachty działające przy DK Sokół. Piosenki wykonali lirycznie, jak zawsze niezawodni artyści: Anna Rokosz-Zimny, Aleksandra Zimny, Aleksandra Sienkowska, Katarzyna Rykała, Barbara Szlachta oraz Jolanta i Ernest Pieczkowie. Dziękujemy dyrektorowi Domu Kultury Sokół za udostępnienie sprzętu nagłośniającego dla piosenkarzy i Pawłowi Krok za jego obsługę, a przede wszystkim Barbarze Szlachcie, że zechciała wziąć udział w projekcie i przygotowała piękna oprawę muzyczną. Dziękujemy Pani Dyrektor Biblioteki, że udostępniła nam antyramy, abyśmy mogli naszemu spotkaniu nadać więcej klimatu i spojrzeć Agnieszce Osieckiej w oczy.

Poezja Agnieszki Osieckiej to nie tylko piosenki, to wiele wierszy, a część z nich na spotkaniu mogliśmy usłyszeć, dzięki wrażliwości ludzi, którzy zmierzyli się z wyzwaniem, interpretując z wielkim zaangażowaniem i wkładając w ich przekaz uczucia, które znaleźli ukryte pomiędzy strofami.

Dziękujemy: Urszula Wojnarowska-Curyło, Gabriel Gąsior, Zofia Krupska, Danuta Halinowska, Andrzej Gugała, Mariola Gruszczyńska, Marzena Łącka, Włodzimierz Uchwat, Dominika Szetela, Barbara Turoń, Marek Gazda, Bernadetta Hart-Zeid, Zdzisława Górska, Marcin Mikosz, Marta Unicka, Ewa Bańka, Barbara Szlachta oraz Marta Włodyka za udział i zaangażowanie emocjonalne w przekazie poetyckiego słowa, pełne energii i wrażeń.

I oczywiście dziękujemy właścicielom Midasa, że zaryzykowali i podjęli się współpracować z nami, mamy nadzieję, że udany pierwszy raz, ale nie ostatni.

Dziękujemy wszystkim artystom śpiewającym, i tym którzy zechcieli użyczyć swoich głosów, aby to spotkanie w piwnicach Midasa szeptało złotem, a w szczególności wszystkim, którzy bez mrugnięcia okiem przyjęli przygotowane wiersze Agnieszki Osieckiej, dziękujemy za serce, które włożyli w ich treść, tak aby każdy z nas poczuł dreszcz emocji.

I już na zakończenie dziękujemy Wam wszystkim, że zechcieliście odpowiedzieć na nowy pomysł i przyszliście w czwartek, 12 października 2017 r. wieczorem, cały czas wspierając swoją obecnością dobrą atmosferę tego wieczoru!

Ale to już było…

Dlatego z tego miejsca już dzisiaj zapraszamy Wszystkich mieszkańców Ziemi Strzyżowskiej w imieniu własnym i państwa Maców, właścicieli firmy Midas
w dniu 9 listopada godz. 18.00 na drugie spotkanie:

„Słowa złotem szeptane w piwnicy Midasa czyli…”

Na razie zostawmy trochę tajemniczości na ten listopadowy wieczór.
Oby był równie udany jak ten październikowy!

Urszula Rędziniak

 

P.S.
Za zdjęcia dziękujemy Andrzejowi Haligowskiemu, a za filmy Piotrowi Rędziniakowi.

4 Responses

  • Jestem pod wrażeniem tego wieczoru. Byłam na wielu spotkaniach poetyckich i wszystkie były udane, ale chyba pierwszy raz w naszym miasteczku braliśmy udział w CHŁONIĘCIU (bo się nie widząc) literatury w najlepszym wydaniu. To nie tylko zasługa wspaniałych tekstów Osieckiej (i Przybory, a jakże), ale także naszych koleżanek i kolegów, znajomych, przełożonych, pracodawców, władz – czyli ludzi, których znamy na co dzień z zupełnie innych ról. A tam byli wszyscy poetami… I jeszcze te przepiękne piosenki w tak trafiającym wprost do serca, prawdziwym wykonaniu. No to już się skrzykujmy na następne spotkanie.
    Z wyrazami szacunku dla Organizatorów – Marzena Łącka

    • Dziękujemy bardzo za tak miła ocenę i zapraszamy Marzeno już 9 listopada 2017 r.na drugi wieczór poetycko-muzyczny 🙂

  • Każde zdanie tego artykułu stanowi niemal jak dzieło sztuki, starannie konstruowane, bogato ilustrowane i przesycone wiedzą, co sprawia, że czytelnik nie tylko zdobywa informacje, ale także doświadcza estetyki słowa w najdoskonalszej formie.

  • Znalezienie tego bloga było dla mnie jak odkrycie skarbu – jego wysoka jakość treści, klarowna prezentacja i zaangażowanie w dostarczanie wartości dla czytelników sprawiają, że chcę spędzać tutaj godziny, wchłaniając każde słowo i czerpiąc inspirację do dalszego rozwoju osobistego i zawodowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *