Gala projektu „Śladami przodków”

W dniach 1.10.2018 do 07.12.2018 r. została zrealizowana inicjatywa społeczna pn.: „ Śladami przodków”. W organizację, przygotowanie i przeprowadzenie inicjatywy zaangażowani byli: Stowarzyszenie „Zakorzenieni w Kulturze” – Lider Partnerstwa oraz Partnerzy: Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzyżowskiej, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Strzyżowie i  Stowarzyszenie „Bezpieczny Powiat Strzyżowski” oraz Biblioteka  Publiczna Gminy i Miasta im. Juliana Przybosia w Strzyżowie i Terapia holistyczna Loqueris oraz ks.dr Jan Wolak, proboszcz Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i Bożego Ciała w Strzyżowie. Był to projekt składający się z pojedynczych działań, które stworzyły całość wielopokoleniowego wydarzenia ujmującego swoim zakresem jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości. Pomysł skierowany był do różnych grup wiekowych i uczestniczyło w nim wiele osób, gdyż dedykowany był przede wszystkim do mieszkańców ziemi strzyżowskiej, z udziałem mieszkańców i także o mieszkańcach, składający się z kilku elementów zamkniętych jednym wspólnym mianownikiem, historyczną pamięcią o przodkach.

W kilku częściach dotykających dziedzin historyczno-społecznych i lokalnej tradycji zostały ukazane elementy nawiązujące do patriotycznej postawy Polaka. Inicjatywa polegała na zorganizowaniu:

  • konkursu plastycznego w Strzyżowie dla dzieci w wieku szkolnym pod tytułem: „Polska – mój bezpieczny dom” w ramach projektu „Śladami przodków”. Konkurs przygotowało Stowarzyszenie „Bezpieczny Powiat Strzyżowski”. Członkowie jury w składzie Józef Franczak, Piotr Rędziniak i Barbara Modliszewka oceniło wszystkie prace i wyróżniło 6 osób: Dawid Hus, Rafał Górczany, Zofia Strzępek, Kacper Dziok, Gabriela Szczygieł, Kinga Warchoł, które na gali w dniu 7 grudnia odebrały nagrody.

 

  • konkursu piosenki dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej w LO w Strzyżowie, w którym udział wzięło około 100 osób, w 5 grupach wokalnych. Pomysłodawcy konkursu nauczyciele Grzegorz Adamczyk, Dorota Skura i Barbara Modliszewska oraz Mirosław Czarnik dyrektor LO w Strzyżowie oraz towarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Strzyżowie do jury zaprosili strzyżowskich muzyków w osobach Beaty Oliwy, Jadwigi Skiby i Mateusza Nowaka. Jury nagrodziło wszystkich uczestników, a pierwsze miejsce zajęła klasa IC z Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie pod kierownictwem pani Barbary Śliwy. Dodatkowo Stowarzyszenie „Bezpieczny Powiat Strzyżowski” przyznało wyróżnienie dla solisty Jakuba Myćki.
  • konkursu literackiego, zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Zakorzenieni w kulturze” oraz Bibliotekę Publiczną Gminy i Miasta im. Juliana Przybosia w Strzyżowie, pod patronatem ks. dr Jana Wolaka proboszcza Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i Bożego Ciała w Strzyżowie, w którym przyznano 4 nagrody i 4 wyróżnienia. W skład jury weszli ks. dr Jan Wolak, Urszula Rędziniak, Zofia Krupska, Urszula Wojnarowska-Curyło, Danuta Haligowska-Gazda. Jury po owocnych obradach przyznało dyplomy i nagrody, w tym nagrody ufundowane przez patrona konkursu ks. Dr Jana Wolaka:
  1. dwie równorzędne nagrody w kategorii prozy dla Katarzyny Soja i Beaty Pastusiak oraz dwa wyróżnienia dla Krystyna Igras i Andrzeja Gugały oraz
  2. dwie równorzędne nagrody w kategorii wiersza dla Agnieszki Wiśniowskiej i Andrzeja Gugały oraz dwa wyróżnienia dla Stanisławy Kucab i Bożeny Gwiżdż;

 

  • konkursu historycznego dla młodzieży zorganizowanego przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzyżowskiej, w którym udział wzięło 20 osób i wszystkie nagrodzono w tym nagrody otrzymali; Piotr Michnal, Michał Śliwiński, Kacper Lutak, Filip Czarnik, Aleksandra Skalska, Jakub Worek, Michał Ossowski, Arkadiusz Haligowski, Samanta Piekarska, Piotr Kruczek, Filip Dziadek, Jakub Tobiasz, Amelia Mularz, Mateusz Piwowar, Kacper Grodzki, Damian Złotek, Izabela Pilawska, Szymon Podsiadło, Damian Antonik, Kacper Szlachta, Kamil Kołodziej;
  • wędrówki turystycznej w ramach wypraw „Turystycznym szlakiem Strzyżowa” organizowanej przez Stowarzyszenie „Zakorzeni w kulturze” pod przewodnictwem Majki Zamorskiej, tym razem na szlaku w Stępinie w dniu 28 października 2018 r., w której udział wzięło 27 osób;

 

  • spotkania poetycko-muzycznego w dniu 8 listopada 2018 r. w Strzyżowie, pt. „Słowa złotem szeptane w piwnicach Midasa czyli śladami przodków” w którym udział wzięło ponad 60 osób;

 

  • spotkanie – gali rozdania nagród – w dniu 7 grudnia 2018 r. w strzyżowskiej bibliotece, w której udział wzięli laureaci konkursów oraz zaproszeni goście. Dziękujemy Bibliotece za gościnę, a pani dyrektor Marcie Utnickiej i pracownikom za serdeczne przyjęcie i słodki poczęstunek.

W realizację i wykonanie inicjatywy zaangażowani byli również członkowie społeczności lokalnej, m.in. dzieci szkolne, młodzież licealna, dorośli mieszkańcy ziemi strzyżowskiej w tym również emeryci i osoby niepełnosprawne. W trakcie wydarzenia uczestnicy poinformowani byli o pochodzeniu środków finansowych ze środków FUNDUSZU INICJATYW OBYWATELSKICH poprzez zapowiedź przed rozpoczęciem każdego wydarzenia, a także informacje zamieszczone na plakatach, kartach zgłoszenia i stronie internetowej Stowarzyszenia „Zakorzenieni w kulturze” i fb.

W trakcie inicjatywy wykonana została dokumentacja fotograficzna, której efekty można zobaczyć w całości na stronie Stowarzyszenia przy poszczególnych wydarzeniach  http://zakorzenieniwkulturze.pl/, a relacje z podsumowujących wydarzeń można także znaleźć na fb i  w lokalnym miesięczniku Waga i Miecz.

Dzięki środkom pozyskanym ze środków FUNDUSZU INICJATYW OBYWATELSKICH planowana inicjatywa została przeprowadzona poprawnie, zgodnie z harmonogramem, z korzyścią dla lokalnej społeczności, która uzyskała potwierdzenie potrzeby wspólnych działań społecznych i wolontariackich. W przygotowanie i przeprowadzenie inicjatywy zaangażowani byli wolontariusze.  Jesteśmy pewni, że wielowymiarowość oraz bogactwo pomysłów zawartych w całym projekcie pozwoliło przyjemnie i niebanalnie spędzić wolny czas.

Mamy nadzieję, że jeszcze niejeden raz uda nam się zaprosić do współpracy organizacje lokalne i mieszkańców. Do zobaczenia niebawem.

 

Urszula Rędziniak

 

fot. Andrzej Haligowski

 

 

Projekt Zacznij działać! Przyłącz się!” finansowany ze środków FUNDUSZU INICJATYW OBYWATELSKICH – konkurs FIO 2018 – realizowany jest przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”

 

 

 

2 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *