Gala II konkursu fotograficznego pt. Moja ojczyzna jest biało-czerwona już za nami!

Gala II konkursu fotograficznego  pod patronatem Burmistrza Strzyżowa pt. Moja ojczyzna jest biało-czerwona już za nami!

Piosenką „Szukaj mnie” przywitali nas Magdalena Kawa i dr Wojciech Motyka czyli jednymi słowy duet „Przy Kawie”. Wielkie brawa dla nich, za cały program artystyczny, który zaprezentowali nam podczas tej uroczystej gali odbierania nagród! Cieszy nas również fakt, że na rozdanie nagród dotarli wszyscy wyróżnieni członkowie grupy dorosłej i trójka wyróżnionych z grupy młodzieżowej.

Na konkurs wpłynęło łącznie 38 prac w dwóch grupach wiekowych, dla młodzieży do lat 18 i drugiej dla dorosłych.  W pierwszej kolejności jury sprawdziło, czy wszystkie prace zostały nadane we właściwym terminie, a w następnie przystąpiono do podzielenia zdjęć na dwie grupy i sprawdzenia pozostałych formalności wymaganych regulaminem, w tym m.in. formatu zdjęć i kart zgłoszenia oraz płyt z fotografią. W grupie młodzieżowej rozpatrzono także, czy wszystkie nadesłane prace posiadają wymaganą pisemną zgodę prawnych opiekunów osób niepełnoletnich. Fotografie, które nie spełniały wymogów zostały wykluczone z dalszego przebiegu konkursu. Jednak można je było zobaczyć podczas gali rozdania nagród.

Prace napłynęły z całej Polski, co było prawdziwą ucztą różnorodności dla jury. Wśród osób nadsyłających znalazły się nazwy takich miejscowości  m.in. jak:  Kielce, Warszawa, Łódź, Pabianice, Zapolice, Dębica, Zgierz, Sosnowiec, Niewodna, Dobrzechów, Tomaszów Mazowiecki, Korczyna, Miękinki, Prusinowice, Konstantynów Łódzki, Przemyśl, Żarnów, Częstochowa, Siemianowice Śląskie, Barwałd Średni, Połczyn-Zdrój, Kraków, Komorów, Prószków (nie ten pod Warszawą)   i jedna praca – autor niepełnoletni ze Strzyżowa.

Jak już wcześniej podkreślono w regulaminie, celem konkursu było propagowanie wartości artystycznych i patriotycznych zamkniętych w kadrze. Fotografia artystyczna i jej walor powinny w sposób oczywisty oddziaływać na uczucia i grać na emocjach widzów, popularyzując sztukę fotografii. Zdjęcia ponumerowane , do końca oceny były w pełni anonimowe, a każdy członek jury oceniał fotografie przyznając najlepszym punkty w skali od 1 do 5 według własnego uznania, w każdej grupie wiekowej. Po zsumowaniu wszystkich punktów, tym sposobem jury spośród zakwalifikowanych fotografii wyłoniło łącznie 10 (po pięć w każdej z grup), które zdaniem oceniających w szczególny sposób, swoim wizerunkiem wpłynęły na odczucia komisji oceniającej. Następnie jury ponownie zajęło się oceną prac już wyróżnionych, tak by wyłonić zwycięzców w każdej z grup.

W efekcie przeprowadzonego głosowania i zgodnie z decyzją podjęta przez jury osoby wyróżnione w grupie I w konkursie zajęły miejsca:

  1. Maria Chęciek z Dębicy – godło Malinka 2006 – za fotografię pt. „Biało-czerwona pamięć ”
  2. Maja Premceska z Warszawy – godło ORZECH101 – za fotografię pt. „Idzie młodość”
  3. Marta Spętana z Zapolic – godło MM11043216 – za fotografię pt. „Z dumą w barwach ojczyzny”
  4. Paulina Krajewska z Łodzi – godło Pauletta MTLF5 – za fotografię pt. „Z pokolenia na pokolenie”
  5. Magdalena Klepacz – godło tancereczka16 – za fotografię pt.„Śladami wspomnień”

Osoby wyróżnione w grupie II w konkursie zajęły miejsca:

  1. Piotr Grochala z Warszawy – godło GROSZEK60 – za fotografię pt. „Pamięć”,
  2. Barbara Czarniecka z Przemyśla – godło BASZKO55 – za fotografię pt. „Wiernie rwać”
  3. Aleksandra Fudala z Kielc  – godło RYŚ89 – za fotografię pt. „Biało-czerwony domownik biało-czerwonego domu”
  4. Adam Zborowski z Warszawy – godło Adamoz33 – za fotografię pt. „Moja ojczyzna jest biało-czerwona”
  5. Wojciech Wójcik z Niewodnej – godło miodulek – za fotografię pt. „Ojczyzna bliznami piękna”

Zarząd Fundacji przyznał dodatkowo jedno wyróżnienie dla młodego autora Kamila Bełcha – jedynego strzyżowiaka młodego pokolenia, który zdecydował się na udział w konkursie. Mamy cichą nadzieję, że w przyszłości zarówno w grupie dla młodzieży jak i dla dorosłych napłyną także prace z ziemi strzyżowskiej, do czego serdecznie zachęcamy.

Tak więc, kolejny konkurs fotograficzny pod patronatem Burmistrza Strzyżowa – Mariusza Kawy, tym razem pod tytułem zaproponowanym przez Młodzieżowej Rady Miejskiej w Strzyżowie  pt. „Moja ojczyzna jest biało-czerwona” został rozstrzygnięty. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w późnych godzinach popołudniowych w dniu 25 maja 2018 r. w Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie, w imieniu Burmistrza nagrody wręczał Dyrektor DK Sokół Paweł Bukała oraz pozostali członkowie jury w osobach: Andrzej Górz, Zofia Krupska, Izabela Pilawska, Urszula Rędziniak, Małgorzata Sołtys i  Krzysztof Szaro . Oprawę artystyczną spotkania zapewnił Krąg Twórczy Arche czyli Czesława Szlachta-Pytko, Stanisława Kucab, Adam Kluska i Andrzej Gugała oraz pyszny duet „Przy kawie” w osobach Magdaleny Kawy i dr Wojciecha Motyki.

Podsumowując, gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym, dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w II ogólnopolskim konkursie fotograficznym pt. „Moja ojczyzna jest biało-czerwona”, zorganizowanym przez nas pod patronatem Burmistrza Strzyżowa.
Prace złożone na płytach i zgłoszenia stają się naszą własnością i mogą być wykorzystane m.in. do celów promocyjnych. Na pewno niebawem do nich wrócimy i sami będziecie mogli podziwiać twórców, którzy uczestniczyli w konkursie.

Dziękujemy Panu Burmistrzowi i jego pracownikom, Dyrektorowi Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie i jego pracownikom, Młodzieżowej Radzie Miejskiej w Strzyżowie i jej opiekunowi – Pani Małgorzacie Sołtys,  fotograf Dagmarze Midurze, członkom jury, Kręgowi Twórczemu Arche i duetowi  „Przy Kawie”  –  za wsparcie i pomoc podczas realizacji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego.

Dziękujemy Wam wspaniali uczestnicy konkursu i dziękujemy Wszystkim gościom gali, którzy razem z nami spędzili ten niezapomniany wieczór.

Mamy nadzieję, że konkurs ma szansę znaleźć swoje stałe miejsce w kalendarzu imprez ziemi strzyżowskiej i spotkamy się na kolejnych obradach jury w przyszłym roku, dlatego już dzisiaj zachęcamy wszystkich do zamknięcia w kadrze ujęć, które zatrzymają chwilę w obrazie.

Kto wie co przyniesie kolejny rok, jakie wyzwania staną w celu Waszego obiektywu, jaki temat pokłoni się Waszym oczom.

Czekamy na Wasze pomysły i inspiracje. Do zobaczenia za rok!

 

Urszula Rędziniak

Dodaj komentarz

avatar