Świat zwierząt daleki od uzależnień!

VII konkurs fotograficzny pt. Świat zwierząt daleki od uzależnień skierowany był do profesjonalistów i amatorów w dwóch grupach wiekowych. Udział w nim mógł wziąć każdy fotograf, miłośnik zwierząt i przyrody, który lubi kreować wizerunki tematyczne. Celem konkursu było propagowanie wartości artystycznych i codziennej rzeczywistości zamkniętych w kadrze, które w swoim wymiarze pozwalają nam rozwijać pasję w oderwaniu od uzależnień współczesności. W swoim wyrazie fotografia miała ukazywać świat zwierząt (domowych i dzikich), które pozytywnie wpływają na nasze zainteresowania i odsuwają od nas groźbę wpadnięcia w szpony szkodliwych nałogów. Miała inspirować, jak w otoczeniu przyrody i zwierząt można uniknąć pułapek uzależnienia mnożących każdego dnia oraz wskazywać, że pasja ułatwia nam rezygnację z negatywnych zachowań i wpadnięcia w  nałóg. Zdjęcie i jego walor artystyczny powinny w sposób oczywisty oddziaływać na uczucia i wywoływać pozytywne emocje u widza, popularyzując sztukę fotografii oraz alternatywny świat, daleki od uzależnień. Przechodząc do meritum naszego spotkania chciałam podkreślić, że na konkurs wpłynęło 161 e-maili, w których  łącznie znalazło się 178 indywidualnych prac konkursowych. Jest nam niezmiernie miło, że pomimo trudnego wyzwania tematycznego konkurs znalazł takie zainteresowanie wśród miłośników fotografii. Członkowie komisji konkursowej w składzie:

Przewodniczący jury – Pan Waldemar Góra, Burmistrz Strzyżowa,

Członkowie:

  1. Anna Słowik – Dyrektor Domu Kultury Sokół w Strzyżowie,
  2. Krzysztof Szaro – uznany fotografik, Szef Fotoklubu Strzyżów
  3. Andrzej Górz – fotograf, członek Stowarzyszenia Zakorzenieni w Kulturze
  4. Andrzej Haligowski – pasjonat fotografii członek Stowarzyszenia Zakorzenieni w Kulturze

podjęli decyzję o przyznaniu 7 nagród.

Główną nagrodą w Konkursie były vouchery finansowe, a dodatkowo postanowiliśmy przyznać nagrody rzeczowe, w tym nasze rodzime, pyszne słodycze z Roksany.

Nagrody w grupie do lat 18

I miejsce – bon o wartości 700 zł

Antonina Sobkowiak za zdjęcie pt. Końskie przyjemności

II miejsce – bon o wartości 500 zł

Igor Rajtar z Krakowa za zdjęcie pt. Ciekawski lisek spotkany w Tatrach

III miejsce – bon o wartości 300 zł

ex aequo zajęli:

Mateusz Szaruga z Lublina za zdjęcie pt. Łyska z młodym

oraz

Marek Ślązok z Chorzowa za zdjęcie pt. Dzięcioł duży

 

Nagrody w grupie dorosłych

I miejsce – bon o wartości 1.000 zł

Krzysztof Sajnog z Legionowa za zdjęcie pt. W kontakcie z naturą

II miejsce – bon o wartości 600 zł

Adrian Ślązok z Chorzowa za zdjęcie pt.  Karawana

07.12.2020 Puszcza Knyszynska n/z Zubry
fot. Adrian Slazok/REPORTER

III miejsce – bon o wartości 400 zł

Adrian Czech z miejscowości Stróże Małe za zdjęcie pt. Bieszczadzki rozbójnik

 

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w dniu 24 czerwca br. o godz. 14.00 w Domu Kultury Sokół w Strzyżowie. Cieszy nas, że prawie wszyscy Laureaci przybyli na to spotkanie wraz ze swoimi bliskimi. Gości przywitali Zastępca Burmistrza Strzyżowa – pan  Paweł Midura oraz Aleksandra Korabiowska z Domu Kultury Sokół w Strzyżowie. Mnie przypadł zaszczyt poprowadzenia spotkania, a oprawę muzyczną na to wydarzenie przygotowała Barbara Szlachta wraz dziećmi ze Studia Piosenki działającym przy DK Sokół. Z wielką radością przywitaliśmy gości z całej Polski, którzy tego dnia przyjechali odebrać zasłużone nagrody. Dla nas to ważne, że pomimo dzielącej nas odległości przyjęli zaproszenie do udziału w konkursie i na galę, która od 7 lat odbywa się na naszej pięknej Ziemi Strzyżowskiej. Tym razem temat konkursu był bardzo złożony. Było to prawdziwe wyzwanie dla miłośników fotografii, a prace, które wpłynęły były bardzo różnorodne w swoim wyrazie. Zarówno zwierzęta domowe, jak i dzikie, z leśnych ostępów znalazły swoje miejsce na fotografii w tej edycji. Zaskakiwała pomysłowość ujęć i tytuły nadane konkursowym pracom. Dlatego jury miało ciężki orzech do zgryzienia.

Słusznie na wręczeniu nagród ujął to jeden z członków komisji, Andrzej Haligowski; „Gdyby nie ograniczone możliwości finansowe Stowarzyszenia Zakorzenieni w kulturze, nagród, a co za tym idzie osób wyróżnionych byłoby znacznie więcej ”. To prawda, że wiele zdjęć przyciągało uwagę, zachwycając pomysłem i oryginalnością. Jednak ograniczona pula nagród zamknęła listę na 7 Laureatach, którzy według członków komisji konkursowej byli najlepsi z najlepszych.  Spotkanie było też pretekstem do wspomnienia o szeroko pojętej profilaktyce uzależnień, w tym przede wszystkim o współczesnych uzależnieniach behawioralnych, a także zaprezentowaniu stoiska z materiałami dydaktycznymi, które poprowadziła specjalnie dla nas Pani Edyta Szczęch. Tak jak już wspomniałam podczas wydarzenia mogliśmy usłyszeć piosenki, tym razem o zwierzętach i miłości do nich, które zaprezentowały nam dzieci ze Studia Piosenki Barbary Szlachty, a wśród nich:  Wiktoria Żurawska piosenki „Koci wesoły świat” i „Naparstek zrozumienia”; Oliwia Ziobro w piosence „Papuga z dziobem na kłódkę”; Lenka Janik w utworze „Motylem byłam” i Madzia Fiołek wspominając „Lato na wsi”. Obieżyświat Antoś Fiołek wyłamał się z tradycji i z tylko sobie znaną nonszalancją wyśpiewał nam, że jego pasją jest „Ja lubię spać”, czym wywołał salwę śmiechu wśród widzów.

Oklaski, gratulacje i opowieści Autorów nagrodzonych fotografii dopełniły podniosłości spotkania. Ciekawe wspomnienia o samej pasji, o miejscach i pomyśle na zatrzymanie w kadrze ulotnej chwili, o rodzinnych tradycjach fotografików i dziadkach, którzy dla fotografii poświęcali wiele, zarażając pasją kolejne pokolenia… czas płynął, a my słuchaliśmy opowieści, aż przyszedł czas pożegnań. To był dobry dzień, przepełniony pięknymi obrazami, ludźmi, którzy emanowali serdecznością, radością nagrodzonych i nagradzających, opleciony muzyczną nutą pozostawił miłe wspomnienia i chęć sięgnięcia po aparat fotograficzny, by też zatrzymać ulotne chwile na dłużej.

W imieniu Stowarzyszenia Zakorzenieni w kulturze i własnym dziękuję wszystkim Uczestnikom konkursu za udział, Laureatom gratuluję zwycięstwa i zapraszam za rok. Dziękujemy Burmistrzowi Strzyżowa za patronat i członkom Jury za pracę nad wyłonieniem Zwycięzców, a Domowi Kultury Sokół, jak zawsze za pomoc w organizacji wydarzenia.

Pamiątkowe fotografie z uroczystego wręczenia nagród utrwalił dla nas  Andrzej Haligowski, członek Jury ze Stowarzyszenia Zakorzenieni w kulturze.

 

Urszula Rędziniak

Prezes Stowarzyszenia

Zakorzenieni w kulturze

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *