Tu wszędzie jest moja Ojczyzna! czyli kilka słów o projekcie

Na początku roku narodził się pomysł, aby przygotować wydarzenie nawiązujące w swoim zamyśle do naszej pięknej ojczyzny, do wartości patriotycznych i społecznych, a przede wszystkim do więzi, które od wieków połączyły nas w jeden naród, dając nam tożsamość i godność bycia Polakiem. Pomysł ten znalazł uznanie w oczach naszych rodzimych Artystów, więc postanowiliśmy napisać projekt do Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, gdzie został zaakceptowany i uzyskał dotację  z budżetu Województwa Podkarpackiego. Wówczas przystąpiliśmy do jego przygotowania. To było wyzwanie, bo historia Ziemi Strzyżowskiej sięga początków IX w. i zawiera w sobie wiele wartości historycznych i patriotycznych. Dlatego w uznaniu wszystkich, którzy przyczynili się przez wieki do jej kształtu postanowiliśmy nie wyróżniać nikogo imiennie, ale złożyć hołd wszystkim, którzy przez setki lat dbali o prawo bycia Polakiem, począwszy od matek i ojców, a skończywszy na bojownikach o wolny kraj. I tak zarysowany kształt historycznego prawa narodu do samostanowienia stał się filarem projektu pt. „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna!”.

I wówczas należało wybrać utworu godne oprawy i pomysłu, ale takie które nie do końca są znane z patriotycznej nuty. Wtedy okazało się, że jest wiele współczesnych piosenek, napisanych przez młode pokolenie, które w swojej wymowie ściśle wpisują się w nasz pomysł. To była wielka radość, ale zarazem ogromne wyzwanie, bo wymagało ono od naszych Artystów wielkiego wysiłku zarówno w przygotowaniu aranżacji, jak i opracowaniu utworów w ich końcowym brzmieniu.  Próby były bardzo pracowite, a przecież Muzycy przychodzili na nie już przygotowani, więc ich praca nad utworami musiała być wykonana w domowym zaciszu. Trzeba przyznać, że to wydarzenie wymagało od nich wielu wyrzeczeń, cierpliwości i pracy. A do tego dochodziły obawy, czy tak ułożony program znajdzie swoją publiczność, która zrozumie przesłanie zapisane w nutach i słowach prezentowanych piosenek i wierszy.

Obawy nie były bezpodstawne, bo po raz pierwszy Stowarzyszenie Zakorzenieni w kulturze wyszło ze swoim projektem poza Strzyżów i zaplanowało 5 koncertów w całym Powiecie Strzyżowskim. Dom Kultury w Strzyżowie od razu przystąpił do projektu, wspierając nas także logistycznie poprzez udostępnienie sceny na próby przed koncertami. Cieszy nas ogromnie fakt, że także Ośrodki Kultury w gminach Wiśniowa, Niebylec i Frysztak od razu zaakceptowały nasz pomysł i pomogły w jego realizacji.

I teraz najważniejsze… koncert z miłości do Ojczyzny, z serca dla serc wielu, jedyny i niepowtarzalny, dla młodych i dorosłych, dla pasjonatów i amatorów dobrej muzyki, dla życzliwych i potrzebujących dobrej energii, to opowieść o ludziach dla ludzi, którzy od wieków dbają o to, aby pamiętać o korzeniach z których wyrośliśmy, tu na tej ziemi, dzięki naszym przodkom i tym wielu bezimiennym bohaterom, którzy bronili godności bycia Polakiem, bo tu wszędzie jest moja Ojczyzna!

Wszystkie koncerty, które odbyły się na przełomie października i listopada br. przerosły wszelkie oczekiwania, bo Publiczność naszego Powiatu jest wspaniała! Od lat wiemy, że nasza strzyżowska publiczność jest jedyna w swoim rodzaju, zawsze przepełniona empatią i żywo reagująca na każde wydarzenie. Jednak dzisiaj możemy powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że Ziemia Strzyżowska w każdym jej zakątku posiada wspaniałą Publiczność, która reaguje żywiołowo i inteligentnie, wyłapując z kontekstu wszystko, to co autor ma na myśli. To niesamowite uczucie, gdy podczas koncertu Artyści czują więź z Publicznością. To bezcenne porozumie pomiędzy sceną, a widzami emanuje swoistą energią porozumienia, zrozumienia i emocji od pierwszego słowa, do ostatniej nuty. Niech inni zazdroszczą nam tak wspaniałych Mieszkańców, którzy swoim zaangażowaniem ubarwili każdy z koncertów koncertowo!

Cudowna Publiczności dziękujemy, a specjalnie dla Państwa na scenie muzycznej wystąpili:

Andrzej Borkowski – gitara klasyczna i elektryczna oraz śpiew, Dariusz Data – instrumenty klawiszowe, akordeon i śpiew, Dominik Dąbrowski – instrumenty perkusyjne, Aleksandra Fiołek-Matuszewska – skrzypce, instrumenty klawiszowe i śpiew, Dariusz Jodłowski – gitara klasyczna i śpiew, Bartłomiej Płoucha – gitara elektryczna, Paweł Kędzior – gitara basowa, Mateusz Nowak –  instrumenty klawiszowe i śpiew,  Marcel Oliwa – saksofon i śpiew, oraz zaśpiewali: Magdalena Kawa, Beata Oliwa, Jadwiga Skiba, Antoni Fiołek.

Utwory poetyckie Zdzisławy Górskiej i Juliana Przybosia zaprezentowali: Urszula Wojnarowska-Curyło i Dariusz Jodłowski.

W imieniu Stowarzyszenia Zakorzenieni w kulturze serdecznie dziękujemy:

  • Pani Dyrektor Domu Kultury Sokół w Strzyżowie – Aleksandrze Korabiawskiej oraz pracownikom Leszkowi Drygasiowi, Annie Krok, Pawłowi Krok i Barbarze Józefiak;
  • Panu Dyrektorowi – Grzegorzowi Tomaszewskiemu oraz pracownikom Ośrodka Kultury w Wiśniowej;
  • Pani Dyrektor – Agnieszce Daszykowskiej oraz pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu;
  • Pani Dyrektor – Agacie Skibie oraz pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury we Frysztaku

za pomoc w realizacji wydarzenia i serdeczną gościnę.

Dziękujemy Andrzejowi Haligowskiemu za prezentację multimedialną, a za zdjęcia starego Strzyżowa dziękujemy jak zawsze Stanisławowi Dybichowi.  Za film oraz zdjęcia z koncertu dziękujemy Maciejowi Klusce. Za profesjonalne nagłośnienie na wszystkich koncertach dziękujemy Leszkowi Drygasiowi.

Dziękujemy Państwu za udział w naszych koncertach. Jak zwykle Publiczność była wspaniała, a aplauz na koncertach był dla nas sowitą zapłatą. Dziękujemy po stokroć!

Projekt dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego,

a dzięki temu wstęp był bezpłatny i mogliśmy gościć Państwa na koncertach wspaniałą muzyką i poezją polskich Artystów.

Dziękujemy za wspólnie spędzony 2024 rok i życzymy Państwu tylko dobrych dni, w zdrowiu i radości, przepełnionych uśmiechem, w otoczeniu najbliższych oraz dużo wolnego czasu na spotkania z nami!

Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach Stowarzyszenia Zakorzenieni w kulturze już w 2025 roku.

Do siego roku!

Urszula Rędziniak

Prezes Stowarzyszenia
Zakorzenieni w kulturze

One Response

  • Naprawdę dobrze napisane. Wielu osobom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na poruszany przez siebie temat, ale często tak nie jest. Stąd też moje ogromne zaskoczenie. Czuję, że chyba powinienem podziękować za Twoje działania. Będę polecał to miejsce i często odwiedzał, by przejrzeć nowe rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *