Remik

Remik zwany także remibrydżem to gra karciana, w której może uczestniczyć dowolna liczba uczestników. Stosownie do tej liczby należy (według uznania) rozgrywać grę odpowiednią liczbą talii: w przypadku 2 graczy do gry wystarczy 1 talia, dla 3-4 graczy dwie talie, a dla 5 graczy lub więcej – co najmniej trzy talie.

Alternatywnie niektórzy gracze rozdają mniejszą liczbę kart, grając tą samą liczbą talii przy większej liczbie graczy. W zależności od wersji gry Jokery są używane bądź nie.

My gramy z Jokerami i preferujemy 4- osobowe zespoły przy stoliku, ale to nie znaczy, że nie może być nas więcej, bo stolików mamy bez liku i amatorów zapraszamy już dzisiaj serdecznie!

 Zasady gry preferowane przez nas

Po pierwsze – najstarsza karta rozdaje, ale tuż przed rozdaniem kart, gracz po prawej stronie rozdającego przekłada talię – rozdziela talię na 2 części sprawdzając 3 ostatnie karty wierzchniej części; jeśli widoczny jest tam Joker lub sekwens to ma prawo go wziąć (zostanie mu rozdanych wtedy mniej kart, aby wszyscy mieli jednakową ilość).

Następnie dla utrudnienia gry rozdaje się po 14 kart, a dla rozdającego 15.

Nierozdane karty układa się w stos koszulkami do góry i tworzą one stos zakryty. W zależności od wersji stos odkryty tworzy w pierwszym swoim ruchu gracz rozpoczynający lub pierwsza karta ze stosu zakrytego.

W naszej wersji gry używane są Jokery, które mogą być stosowane zamiennie, jako dowolne karty.

As (A) może być liczony, jako karta najmłodsza albo najstarsza, co umożliwia użycie go zarówno do sekwensu typu A♠ 2♠ 3♠ i sekwensu typu D♠ K♠ A♠. Niedopuszczalne jest tworzenie sekwensów typu D♠ K♠ A♠ 2♠ 3♠, w których as pełni jednocześnie funkcję karty najstarszej i najmłodszej. Wartość asa zależy od jego pozycji: w sekwensie typu A♠ 2♠ 3♠ as ma 1 pkt, w innych zestawach (np. D♠ K♠ A♠ lub A♦ A♠ A♥) – 11 pkt.

Sekwens to trzy lub więcej kolejnych kart w jednym kolorze, z czego as może być zarówno początkiem sekwensu kontynuowanego przez dwójkę i trójkę, jak i końcem sekwensu poprzedzonym przez króla> Dodatkowo można wykładać komplet, co najmniej 3 kart o tej samej wartości np. trzy damy każda w innym kolorze.

Gracz może wyłożyć na stół w jednym ruchu wszystkie karty, (co oznacza koniec gry) lub tylko ich część. Jednak, aby w ogóle mógł wyłożyć karty, musi mieć, co najmniej jeden „czysty” sekwens (tzn. nie zawierający jokera) oraz co najmniej 51 punktów w wykładanych kartach. Po wyłożeniu otrzymuje on prawo do dokładania swoich kart do wszystkich leżących na stole sekwensów i grup oraz do wzięcia jokera ze stołu, kładąc w jego miejsce kartę, którą joker właśnie zastępował. Dokonanie podmiany za jokera wymaga wyłożenia go z nowym sekwensem lub grupą na stół w tej samej turze – podmienionego jokera nie można zatrzymać w ręce.

Nie można budować sekwensu opartego na dwóch jokerach obok siebie np. 10♥ Joker Joker K (dwa jokery zastępczo, jeden zamiast waleta i jednocześnie drugi zamiast damy). W grupie trzech kart może być tylko jeden joker, w grupie czterech kart – maksymalnie dwa. Wartość jokera jest równa wartości karty, którą zastępuje.

Celem gry jest wyłożenie wszystkich kart oraz położenie ostatniej karty na stos odkryty. Gracz, który tego dokona wygrywa grę lub rundę i otrzymuje odpowiednią liczbę punktów.

Punktacja tradycyjna (dla chętnych graczy na miejscu pokażemy inną, pełną niespodzianek)

Punktacja dodatnia: Gracz otrzymuje punkty dodatnie za wygraną partię + 50 pkt.

Punktacja ujemna:  Gracz otrzymuje ujemne punkty za posiadane w ręku karty w momencie, gdy jeden z graczy wyłożył wszystkie karty. Liczba punktów to suma wartości kart w ręce.

Tutaj as jest liczony, jako 11 pkt, figury – 10 pkt, blotki – według wartości, a Jokery u nas są warte 25 punktów.

Jeśli gracz wyłożył się za pierwszym razem do końca otrzymuje podwojoną liczbę punktów, czyli +100.

Aby wygrać w remika, gracz musi pozbyć się wszystkich kart!

Gracz, który przekroczy ustaloną liczbę punktów dodatnich – 500 – wygrywa całą grę.

Więcej o tej ciekawej grze towarzyskiej może poczytać na stronach internetowych lub spotkać się z nami na żywo i potrenować.

 Zapraszamy do stołu!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *