Pod Karpatami – na pograniczu kultur ! Zakończenie projektu w Tunelu schronowym w Strzyżowie

Środa to dobry dzień, aby zakończyć projekt, który trwał kilka miesięcy. Jego podsumowanie odbyło się w dniu 27 września br. Aby zaciekawić nie tylko naszych wędrowców spotkanie zorganizowaliśmy w strzyżowskim Tunelu Schronowym. Pomimo środka tygodnia zebrała się nas spora grupa, co cieszy organizatorów, bo fajnie jest przygotować spotkanie i znaleźć słuchaczy, którzy będą w nim brać udział. Rozpoczęliśmy wędrówkę po zaciemnionym tunelu, a Pani Przewodnik z Muzeum Samorządowego Ziemi Strzyżowskiej oprowadzała nas przekazując bogatą historię tunelu i jego rolę w czasach II wojny światowej. To była bardzo ciekawa opowieść historyczna dotycząca życia mieszkańców z czasów wojny. Dodatkową atrakcją w tunelu okazały się zamieszkujące ją nietoperze. Szczególnie dzieci były zachwycone możliwością ich zobaczenia.

Następnie zaprosiliśmy naszych gości na spotkanie multimedialne, oczywiście w tunelu, które wyświetlane było na jednej ze ścian. To właśnie tego wieczoru pokazując prezentację przygotowaną przez Andrzeja Haligowskiego wspominaliśmy założenia i cele projektu oraz jego realizację. W trakcie prezentacji Urszula Rędziniak opowiedziała o idei szlaku kultury wołoskiej i szlakach, które odwiedziliśmy w ramach projektu.

Podczas prezentacji padało też wiele ciepłych i radosnych wspomnień od uczestników wypraw, którzy w ten wieczór również uczestniczyli w spotkaniu. Nie zabrakło śmiechu, szczególnie gdy zmierzyliśmy się z właściwą odmianą miejscowości, w których podczas tych 5 wypraw postawiliśmy swoje stopy.

Zawiało też trochę nostalgią za odchodzącym latem i zakończonym już projektem pn. „Pod Karpatami – na pograniczu kultur!”. To były dobre wspomnienia, tym bardziej, że po mimo często niesprzyjającej aurze, Anioły czuwały nad naszymi wędrówkami oszczędzając nas przed słotą kapryśnej pogody.

To był dobry pomysł, i cieszymy się tak wiele osób wzięło w nim udział osobiście. W zanadrzu mamy oczywiście kolejne, więc zapraszamy do zaglądania na naszą stronę internetową: Stowarzyszenie Zakorzenieni w kulturze i fb.

Dziękujemy:

  • Stowarzyszeniu „Pro Carpathia” za pomoc w realizacji projektu „Pod Karpatami – na pograniczu kultur!”. Projekt ten był współfinansowany przez Karpacką inicjatywę lokalną współfinansowaną  ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030” za pośrednictwem Stowarzyszenia „Pro Carpathia”,
  • naszej jedynej i niezastąpionej Majce Zamorskiej, która każdą wyprawę miała przygotowaną od A do Z, a opowieści historyczne przetykała barwnymi anegdotami i przyrodniczą ścieżką wiedzy,
  • Wojciechowi Barlikowi, który niejednokrotnie towarzyszył nam podczas wypraw, dbając o naszą wygodę i bezpieczeństwo podczas podróży. Dziękujemy wszystkim „paparazzi”., którzy uwiecznili nie tylko trudy naszej podróży, ale także podzieli się nim z radością,
  • Powiatowemu Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej za serdeczną gościnę przepełnioną historyczną opowieścią,
  • Panu Tadeuszowi Szaro i Izie Stalmaskiej za serdeczną gościnę, opowieści i poczęstunek w Różance,
  • Aleksandrze i Pawłowi Korabiowskim za serdeczną gościnę w ich uroczej agroturystyce Black Bird w Wysokiej Strzyżowskiej.

 

Dziękujemy Wszystkim, którzy zechcieli razem z nami wędrować i odkrywać znane i nieznane szlaki, w tym zapomniane i zaginione szlaki kultury wołoskiej, łemkowskiej i bojkowskiej. To były naprawdę niecodzienne wyprawy w otoczeniu sympatycznych ludzi, przepełnionych optymizmem i uśmiechem.

Mamy nadzieję, że w kolejne wyprawy Turystycznego szlaku Strzyżowa będą równie ciekawe i znajdą wielu miłośników wędrówek.

 

Do zobaczenia na szlaku!

 

Urszula Rędziniak

Prezes Stowarzyszenia

Zakorzenieni w kulturze

 

Zdjęcia: Piotr Rędziniak

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *