Turystycznym szlakiem Strzyżowa

Zapytacie mnie, dlaczego Turystycznym szlakiem Strzyżowa?

Odpowiem z przyjemnością, ponieważ Ziemia Strzyżowska jest jednym z najpiękniejszych zakątków pod względem krajobrazowym w Polsce.

I dlatego chcemy się podzielić tym, co mamy najlepszego na tej ziemi, pięknem jej krajobrazu, smakiem dla wytrawnego podniebienia i oka oraz historią tej ziemi, a także opowieścią, która rodzi się z każdą wędrówką.

Co będzie efektem naszego działania?

Mamy nadzieję, że samo dobro! Chcemy zarazić Wszystkich aktywnym wypoczynkiem, poznawaniem własnego regionu, z jego historią, kulturą, i walorami przyrodniczymi.

Czy nam się to uda?

Mamy nadzieję, że tak, bo my już wędrujemy „Turystycznym szlakiem Strzyżowa” znacząc na nim ślady. Dla przyszłych pokoleń, dla turystów, i dla nas, bo cóż może być piękniejszego niż spotkanie w gronie pasjonatów.

Zapraszamy na wyprawę każdego, kto ma ochotę na niepowtarzalny spacer w otoczeniu przyrody z historią w tle. Warto także zaznaczyć, że Ziemia Strzyżowska położona jest w centralnej części województwa podkarpackiego w odległości około 30 km od Rzeszowa.  Od północy graniczy z powiatami: dębickim, ropczycko-sędziszowskim i rzeszowskim; od południa z: jasielskim, krośnieńskim i brzozowskim. Nasz powiat zajmuje powierzchnię 504 km, a na jego terenie zamieszkuje ponad 60 tysięcy mieszkańców. Administracyjnie na obszar powiatu składają się tereny 5 gmin: gmina miejsko-wiejska Strzyżów oraz gminy wiejskie: Czudec, Frysztak, Niebylec i Wiśniowa.

Obszar powiatu strzyżowskiego charakteryzuje się znaczącymi walorami turystycznymi.
W gruncie rzeczy łączy się to z faktem malowniczego położenia całego obszaru powiatu z podgórskim ukształtowaniem terenu, na którym występuje wiele interesujących gatunków roślin i zwierząt, w tym zwierząt łownych w otoczeniu lasów mieszanych. Niemała część przestrzeni powiatu objęta jest różnymi prawnymi formami ochrony przyrody ze względu na niepowtarzalne walory przyrodnicze. Na terenie powiatu znajduje się m.in. Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy, który jest nam szczególnie bliski.

Wędrując szlakami wytyczonymi przez Majkę Zamorską na terenie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego spotkamy wiele ciekawych atrakcji turystycznych osadzonych w historii tej ziemi i aromatycznych takich, jakimi obdarzyła nas natura. Cztery pory roku to najlepszy czas na to, by zakochać się w tej ziemi, dać się ponieść nogom po górzystych terenach, uwolnić myśli i fantazję, po prostu odpocząć najlepiej jak się da i poznać sympatycznych Mieszkańców tej Strzyżowskiej Ziemi. Warto nadmienić, że oprócz niepowtarzanych walorów przyrodniczo-historycznych, posiadamy świetną bazę sportowo-rekreacyjną oraz dobrze rozbudowaną, a także na wysokim poziomie bazę hotelową i agroturystyczną. Dlatego każdy, kto raz da się skusić, będzie do nas wracał i wracał!

Czasami sami nie zdajemy sobie sprawy, jak nasze plany i marzenia mogą zacząć się spełniać, szczególnie, gdy podzielimy się nimi na głos. Wówczas może się zdarzyć, że w pobliżu będzie ktoś, kto podchwyci ten pomysł i zechce się w niego też zaangażować. W sumie to mam szczęście do takich osób, które nie tylko słuchają, ale wręcz przeciwnie, potrafią się zaangażować tak mocno, że dzięki ich pracy powstaje coś niebanalnego, nie zawsze konwencjonalnego, ale zawsze dla Ludzi. I nie potrzeba już wtedy nic więcej, oprócz krzty życzliwości, pracy i oczywiście nieodłącznej odrobiny kasy. I tak rodzą się pomysły, które potem, przy odrobinie szczęścia mają szansę ujrzeć światło dzienne. Dzisiaj właśnie jest taki dzień, dzień, w którym chciałabym się podzielić radością, że jeden z bardzo cennych pomysłów, który narodził się w 2017 roku ma szansę ujrzeć światło dzienne jeszcze w tym roku. A to za przyczyną podpisanej przeze mnie w imieniu Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury Ziemi Strzyżowskiej umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego na realizację projektu p. „Wykonanie aplikacji mobilnej oraz druk przewodników i map dotyczących historycznego, przyrodniczego oraz krajobrazowego pierścienia Strzyżowa”, który został rozpatrzony pozytywnie. Wniosek o przyznanie pomocy w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-202 złożyłam w 2017 r. w związku z naborem przeprowadzanym przez Czarnorzecko-Strzyżowską Lokalną Grupę Działania. Tam został, dzięki życzliwości i pomocy pracowników LGD, zatwierdzony i z pozytywną opinią przesłany do Urzędu Marszałkowskiego woj. podkarpackiego, gdzie po wnikliwej analizie został przez Urząd rozpatrzony pozytywnie. To duże wydarzenie, niebanalny pomysł i ogrom pracy, którą trzeba było włożyć na etapie planowania i pisania, aby znaleźć się w grupie, której dane będzie realizować projekt z wykorzystaniem środków finansowych objętych PROW.

Uwierzcie mi, nic nie dzieje się bez przyczyny, ani tym bardziej nic nie dzieje się samo. W zasadzie niewiele widać, ale za każdym pomysłem i jego realizacja stoją ludzie, którzy w cieniu projektu są najważniejszym ogniwem, składową, bez której nie byłoby możliwości realizacji zamierzonego zadania. I tak też jest teraz! To ja podpisałam pierwsze umowy zmuszające nas do wytężonej pracy, ale gdyby nie Majka Zamorska i Barbara Turoń, to nie mogłabym podzielić się radością, że projekt promujący nasz region będzie realizowany. To dzięki tym dwóm Kobietom plan ma szansę zaistnieć w realnym świecie, być wskazówką, pomocą i wizerunkiem ziemi, naszej strzyżowskiej ziemi.I oczywiście piękne zdjęcia, to zasługa Andrzeja Haligowskiego. Nie mogę też tutaj pominąć wspaniałych pracowników z Czarnorzecko-Strzyżowskiej Lokalnej Grupy Działania, którzy na bieżąco służyli nam fachową wiedzą wspierając nasz pomysł. Nie sposób nie wspomnieć samego Prezesa LGD – Jerzego Moskwę, który swoją życzliwością tchnął w nas wiele energii, która przełożyła się na konkretyzację pomysłu, a w efekcie końcowym, jego realizację. To właśnie dla Was już niebawem będziemy mogli pokazać pierwszą, aplikacje mobilną ziemi strzyżowskiej, która wskaże ścieżki oryginalnych wędrówek. My już sobie nimi od 2017 roku wędrujemy. Kto chodzi z nami, ten wie, o czym mówię, innych zapraszam serdecznie. To, co niby jest znane, wbrew pozorom może być odkryte na nowo, jest, nad czym się pochylić, jest gdzie wędrować. Miejsca znane, lecz zapomniane, historyczne, geograficzne i krajoznawcze ślady mieszkańców tej ziemi zaznaczone w pamięci niewielu na nowo mają szanse przeżyć swój renesans. A tymi skarbami możemy podzielić się z każdym, kto zechce zawędrować na nasz skrawek ziemi. Ciekawostką jest fakt, że naszą pierwszą myślą było odkurzyć pamięć o starym szlaku szczytami gór Ziemi Strzyżowskiej. Dopiero w trakcie realizacji pierwotnego zamiaru narodził się pomysł, by wzbogacić ten istniejący na mapach szlak. I wtedy zapłonął pierwszy płomień, trasy odchodzące w kręgu, śladami przodków, wydarzeń, i przyrodniczych pereł.

Co będzie efektem naszego działania? Mamy nadzieję, że samo dobro! Chcemy zarazić Wszystkich aktywnym wypoczynkiem, poznawaniem własnego regionu, z jego historią, kulturą, i walorami przyrodniczymi. Czy nam się to uda? Jeżeli nie zaciekawimy projektem nikogo, to nie. Jedyna nadzieja w Was, że pomożecie nam w promocji miejsc godnych zatrzymania w pamięci. Już wędrujemy „Turystycznym szlakiem Strzyżowa” znacząc pierwsze ślady. Dla przyszłych pokoleń, dla turystów, i dla nas, bo cóż może być piękniejszego niż spotkanie w gronie pasjonatów.

Ja ze swej strony, serdecznie dziękuję Majce Zamorskiej i Barbarze Turoń za bezinteresowną pomoc w realizacji tego projektu! Bez tych dwóch Kobiet nie byłoby możliwości dzisiaj nim wędrować. Za zatrzymane w kadrze chwile i zdjęcia dziękuję Andrzejowi Haligowskiemu.

W imieniu Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury Ziemi Strzyżowskiej dziękuję serdecznie Panu Burmistrzowi Strzyżowa Waldemarowi Górze za życzliwość i wsparcie finansowe projektu. Sympatycznemu zespołowi Czarnorzecko-Strzyżowskiej Lokalnej Grupy Działania oraz pracownikom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego za wsparcie i cierpliwość. Wszystkim, którzy już uczestniczą w wędrówkach dziękuje za pasję i zapraszam na kolejną włóczęgę także tych Wszystkich, którzy zachcą dołączyć już w najbliższej przyszłości w kolejnych wędrówkach i śladach znaczonych na mapie wrażeń.

Wszystkim, którzy już uczestniczą w wędrówkach dziękuje za pasję i zapraszam na kolejną włóczęgę Wszystkich, którzy zachcą dołączyć już w najbliższej przyszłości.

Dla Wszystkich starczy miejsca, każdy, kto zechce uczestniczyć w wędrówce zawsze się zmieści! A ja niebawem opowiem Wam więcej o realizacji i tworzeniu szczegółów w projekcie!

Z pozdrowieniami dla Miłośników wędrówek

i pasjonatów dziedzictwa kultury

Urszula Rędziniak

Prezes Fundacji

na Rzecz Rozwoju Kultury

Ziemi Strzyżowskiej

fot. Robert Kołodziejczyk

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

         

Dodaj komentarz

avatar