Pomiędzy świtem a nocy zniknięciem

13 grudnia 2018 roku, drugi czwartek miesiąca, nie taki zwykły i banalny, ale wyjątkowy. Dziś odbędzie się comiesięczne spotkanie poetycko-muzyczne w piwnicach Midasa, tym razem poświęcone poezji Cypriana Kamila Norwida pt. „Pomiędzy świtem a nocy zniknięciem”.

Przy wejściu do piwnic wita nas ogromna świąteczna choinka, roziskrzona światełkami i blaskiem, zapraszając i obiecując magiczne przeżycia emocjonalne. Otula nas gwarna i ciepła atmosfera wnętrz oraz uśmiechnięta gospodyni wieczoru Urszula Rędziniak, która każdego z nas wita osobiście uściskami, jak przyjaciela we własnym domu. A my zanurzamy się w blask migoczących świec, ostatnich przyciszonych rozmów, ostatnich drgnień strun w oczekiwaniu na godz. 18 –tą i magnetyczny spektakl wzruszeń.

Większość z nas przychodzi tu od „zawsze”, aby odczuć i zabrać ze sobą niezwykłe przeżycia duchowe, cudowne obcowanie z poezją i muzyką, aby potem w zaciszu domowym wspominać i ubogacać swoje wnętrze. Te wieczory są jak narkotyk, na które oczekujemy, bez których nie sposób wyobrazić sobie strzyżowskiej kultury, ludzkich spotkań, rozmów i zażyłości…

A dziś poeta o twórczości niezwykłej, oryginalnej – określanej, jako poezja myśli, stosujący ekspresję językową, zmuszający do aktywności myślowej i twórczej. Stosujący technikę przemilczania, niedopowiedzenia i aluzji literackiej. Autor niejednokrotnie odwołuje się do kontekstu historycznego, stosując własne aluzje i przemyślenia, jako baczny obserwator świata.

Norwid za pomocą poezji, interpretuje rzeczywistość, która go otacza. Swoje strofy poświęcił wybitnym osobistościom historycznym jak – Adam Mickiewicz, gen Józef Bem czy twórczość Szopena. Często w poezji autora odszukujemy piękno twórczego działania człowieka, jako widoczny przejaw istnienia Boga na świecie. Norwid, jako filozof moralistyczny, całą twórczość poświęcił poszukiwaniom rozumienia człowieczej godności.

Poezję Cypriana Norwida tego wieczoru czytali nam ze wzruszeniem i ogromnym przeżyciem: Urszula Rędziniak, Bernadetta Hart-Zeid, Dariusz Koczela, Agnieszka Wiśniowska, Grzegorz Potwora, Józef Maźnicki, Urszula Matłosz-Mendelowska, Wacław Jarosz, Urszula Wojnarowska-Curyło, Gabriel Gąsior, Małgorzata Sołtys, Adam Irzyk, Włodzimierz Uchwat, Danuta Gazda-Haligowska, Tomasz Galej, Mariola Gruszczyńska, Elżbieta Hart-Bożek i Jan Półzięć.

Wiersze przetykane były nastrojowymi, barwnymi piosenkami, lirycznym kobiecym i męskim głosem, we wspaniałej interpretacji, wywołującej łzy w oczach i olbrzymi aplauz oraz gorące brawa publiczności. Utwory muzyczne wykonali dal nas: Magdalena Kawa, Beata Oliwa, Mateusz Nowak i dr Wojciech Motyka, który jednocześnie mistrzowsko akompaniował wszystkim wokalistom.
Z niecierpliwością oczekujemy na następne spotkanie w piwnicach Midasa, ciekawi, co nam przyniesie wraz z nowym 2019 rokiem. Do zobaczenia!

 

Wanda Przybyłowicz

 

fot. Andrzej Górz i Maciej Kluska

Dodaj komentarz

avatar