Słowa złotem szeptane w piwnicach Midasa, czyli rodzinne kolędowanie!

Tradycją stały się już styczniowe spotkania w piwnicach Midasa z poezją świąteczno-zimową osnute kolędami i pastorałkami w rodzinno-artystycznym wydaniu. W tym roku, w piątkowy wieczór, w dniu 12 stycznia, do strzyżowskich muzycznych podziemi zawitali przyjaciele, stali bywalcy oraz oczywiście dzieci, które raz do roku przychodzą na takie rodzinne wydarzenie. To urocze, gdy rodzice zabierają swoje pociechy na wieczór kulturalny, aby od najmłodszych lat chłonęły piękno naszej ojczystej mowy. I tak jak to mówią, co zasiejesz, to zbierzesz, więc strzyżowska ziemia może być spokojna, bo  młode pokolenie od lat uczestniczy w naszych wieczorkach.

To dobry omen na przyszłe lata. I oby takich międzypokoleniowych spotkań było jak najwięcej. Każde spotkanie w Midasie oparte jest na poezji i piosence, ale jego różnorodność tematyczna ma niewątpliwą zaletę, którą jest różnorodność w każdym calu, także w tych wieczorach rodzinnych. Tym razem sięgnęliśmy po poezję Władysława Bełzy, Wandy Chotomskiej, Marii Konopnickiej, Jerzego Ficowskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Czesława Miłosza, Leopolda Staffa, Edwarda Słońskiego, Władysława Miączyńskiego oraz Zygmunta Różyckiego.

Zimowo-świąteczne strofy, oszronione pośród nocnej ciszy zaprezentowały dziewczęta z zespołu Wisienka.

Wieczór muzycznie ozdobił nam 9-osobowy zespół folkowy Wisienka, z którym współpracujemy od lat, i z radością patrzymy, jak ówczesne dzieci dorosły, a my mogliśmy posłuchać przepięknych pastorałek i kolęd w wykonaniu dorosłej już młodzieży. To naprawdę cenne doświadczenie, patrzeć jak zaszczepione folklorem dzieci rozwijają się artystycznie i dorastając, dalej pielęgnują tę kulturalną pasję. To wielka zasługa ich opiekuna i pomysłodawcy zespołu – Dariusza Daty, który w 2012 r. założył zespół Wisienka w Szkole Podstawowej w Markuszowej i do dzisiaj dba o jego muzyczny wizerunek. Bez takiego mentora trudno byłoby przez tyle lat tworzyć i kreować wizerunek grupy z takim sukcesem.

Obecnie zespół działa pod patronatem Ośrodka Kultury w Wiśniowej. Dzisiaj w zespole występują już studentki, a wśród nich zaśpiewały dla nas: Nikola Bobek, Justyna Kolbusz, Maria Kolbusz, Izabela Kopeć oraz Wiktoria Śliwa. Wisienka to zespół folkowy, który oprócz wokalnych artystów, ma w swoim gronie także  profesjonalnych instrumentalistów, a my mogliśmy usłyszeć i zobaczyć: Zuzannę Bobek na flecie, Gabrielę Golowską na skrzypcach, Kacpra Sienkowskiego na klarnecie oraz Dariusza Datę na akordeonie.

Wspaniała grupa muzyczna zapewniła nam ucztę dla oka i ucha, a wieczór przedłużył czas dobrych świątecznych życzeń na kolejny rok. Tego dnia zaprosiliśmy również dzieci, które były obecne na spotkaniu do udziału w programie na żywo. Pomysł ryzykowny, ale zaproszenie zostało zamieszczone na plakacie i sami z ciekawością czekaliśmy, co przyniesie los.   I można śmiało powiedzieć, że nie ma złych pomysłów, gdy dedykuje się je naszym wspaniałym Mieszkańcom, bo oto okazało się, że znalazł się chętny, odważny małoletni młodzieniec Olek, który jako pierwszy zaprezentował nam przygotowany specjalnie na ten wieczór wiersz. Jego ekspresja deklamacyjna zachwyciła widzów, a gromkie brawa  i upominek zachwyciły Olka. I tak zaczął się wieczór niespodzianek, bo ośmielone odwagą Olka dzieci również zapragnęły wystąpić na scenie w piwnicach Midasa prezentując piosenki i wiersze. Tego wieczoru wystąpili jeszcze Małgosia, Dawid, Oliwia i Pola.

Serce rosło, gdy te kruszyny występowały, a gromkie brawa i aplauz publiczności oraz upominki sprawiły dzieciakom wielką radość. Nam też cały wieczór upłynął bardzo szybko, a niespotykane pastorałki i wiersze ubarwiły spotkanie także duchowo. Oby nigdy nie zabrakło nam takich przepełnionych dobrym słowem i energią wieczorów i spotkań z drugim człowiekiem.

Tradycyjnie, lecz niezmiernie gorąco dziękujemy naszym Mieszkańcom za udział w wydarzeniu i ożywione owacje dla artystów. Artystom z zespołu folkowego Wisienka za niecodzienny spektakl pastorałkowo-wierszowy niskie ukłony. Gorące podziękowania dla nieocenionego Dariusza Daty za zaangażowanie i  muzyczną koordynację spotkania. Nieodmiennie, serdeczne uściski dla Doroty i Macieja Maców za gościnę, Rafała Chmiela za nagłośnienie oraz Andrzeja Górza i Macieja Kluski za film i zdjęcia.

Współorganizatorem finansowym wydarzenia była Fundacja TVP.

Przed nami kolejne spotkanie w Midasie już 16 lutego br. na które serdecznie zapraszamy, bo my cieszymy się zawsze z tego co mamy, a przede wszystkim ze spotkań z Wami.

Niech spokój z Wami będzie i szczęśliwość będzie, do zobaczenia wkrótce!

Urszula Rędziniak

Prezes Stowarzyszenia

Zakorzenieni w kulturze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *