Przeżyj to sam!

Dzisiaj jesteśmy tutaj, ale 15 września 2019 r. spotkaliśmy się na scenie Domu Kultury „Sokół”, by przenieść się na chwilę w odległe czasy, na pewno nie zamierzchłe, ale jednak to już historia, nasza historia. Jeszcze emocje wirują w sercu i w myśli, ale kolejne wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Zakorzenieni w kulturze” już za nami!

Burzliwa, pełna napięć i biedy materialnej, ale z drugiej strony przepełniona zawoalowanym przekazem dążenia do prawdziwej wolności. Gdy Andrzej Gugała na jednym ze spotkań Stowarzyszenia powiedział, że ma takie marzenie, by przy gitarach pośpiewać piosenki z lat 80, od razu znalazł podatny grunt, a potem wszystko potoczyło się jak zawsze inaczej niż w pierwszej wersji planowano i mieliśmy zaszczyt spotkać się z Państwem w Domu Kultury Sokół. Ponad 30 osób biorących udział w wydarzeniu i pełna sala wspaniałych Mieszkańców Ziemi Strzyżowskiej. Jak mówią dobre kucharki, odrobina pieprzu i soli, a smak palce lizać.

Mamy nadzieję, że przygotowany program muzyczno-satyryczny nawiązujący do wczesnych lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku (na marginesie dodam, że na spełnienie swojego marzenia w całości Andrzej będzie musiał jeszcze poczekać, bo żeby przedstawić w zarysie tamten okres kultury słowno-muzycznej, wyszły nam w projekcie trzy duże spotkania) przypadł Państwu do serca.

Piosenki z lat 1980-1983 w wykonaniu wspaniałych mieszkańców Ziemi Strzyżowskiej, a śpiewali dla nas na scenie Domu Kultury „Sokół”:

 1. Czas ołowiu (Budka Suflera) – Dariusz Pilch
 2. Szare miraże (Maanam) – Martyna Materna
 3. Autobiografia (Perfect) – Tomasz Jakubasz
 4. Obracam w palcach złoty pieniądz (Perfect) – Ernest Pieczek
 5. Za ostatni grosz (Budka Suflera) – Robert Uchwat (po raz pierwszy razem z nami na scenie)
 6. Co mi Panie dasz (Bajm) – Magdalena Kawa
 7. Mniej niż zero (Lady Pank) – Ernest Pieczek
 8. Telefony (Republika) – Paweł Hart
 9. Krakowski spleen (Maanam) – Ewa Środoń-Prokulewicz
 10. Requiem dla samej siebie (2+1) – Aleksandra Fiołek –Matuszewska
 11. Jolka, Jolka pamiętasz (Budka Suflera) – Dariusz Pilch
 12. Wielki mały człowiek (2+1) – Jadwiga Skiba
 13. Diabelski krąg (Bajm) – Anna Muszyńska
 14. Psalm stojących w kolejce (Krystyna Prońko) – Ewa Środoń-Prokulewicz
 15. Nie płacz Ewka (Perfect) – Mateusz Nowak
 16. Noc Komety (Budka Suflera) – Dariusz Pilch
 17. Wszystko, czego dziś chcę (Izabela Trojanowska) – Jolanta Pieczek
 18. Biała flaga (Republika) – Paweł Hart
 19. Party (Oddział Zamknięty) – Ernest Pieczek i Mateusz Nowak
 20. Józek nie daruję Ci tej nocy! (Bajm) – Anna Muszyńska
 21. Przeżyj to sam! (Lombard) – Wszyscy

Akompaniowali wspaniali:

 1. Tomasz Jakubasz i Mateusz Nowak – instrumenty klawiszowe
 2. Dariusz Pilch i Kamil Wnęk – gitara elektryczna
 3. Leszek Nowak – perkusja – po raz pierwszy razem z nami na scenie
 4. Krzysztof Wnęk i Greg McRazy – gitara basowa – po raz pierwszy razem z nami na scenie

A my w to niedzielne popołudnie usłyszeliśmy satyry Andrzeja Waligórskiego i Mariana Załuckiego oraz scenki zaczerpnięte z kabaretów Dudek i Tey.

Inscenizacja jak widzieliście była uboga, ale takie były właśnie tamte czasy, ubogie materialnie, ale bogate duchowo i kulturalnie. A my chcieliśmy przywrócić odrobinę tego, tym bardziej, że jak sami zauważycie przesłania ukryte w słowach mogą być aktualne nadal.

Interpretacje satyr zaprezentowali nam:

Zdzisława Górska, Stanisława Kucab, Elżbieta Hart-Bożek, Urszula Wojnarowska-Curyło, Stanisław Pytko, Józef Stypa, Marek Śliwiński,  Andrzej Gugała, Józef Maźnicki.

Opracowanie scenek satyrycznych Piotr Rędziniak. Oprawę animacyjną przygotował i prowadził Andrzej Haligowski. Nagrywali dla nas i robili zdjęcia Andrzej Górz i Maciej Kluska. Wspaniałą akustykę zapewnił nam Leszek Drygaś.

Dziękujemy dyrektorowi Domu Kultury Pawłowi Bukale za życzliwość i umożliwienie zorganizowania wydarzenia na deskach Domu Kultury Sokół. Dziękujemy wszystkim pracownikom Domu Kultury Sokół, którzy z życzliwością towarzyszyli nam podczas prób i są z nami dzisiaj.

Specjalne podziękowania dla Pani Doroty Hospod- Mac, która jak zawsze niezawodna pomogła nam w sprzedaży biletów.

Telewizji Rzeszów dziękujemy za pomoc w promocji wydarzenia.

Dziękujemy Pani Iwonie Matysik – Szefowej Telewizji Internetowej Południe za życzliwość i udział w spotkaniu, a Pani Marcie Jagodzie za jego uwiecznienie.

I przede wszystkim dziękujemy Wam kochani Mieszkańcy tej Ziemi, że byliście tego dnia z nami, ze Stowarzyszeniem „Zakorzenieni w kulturze”.

Jesteście wspaniałą publicznością, a my serdecznie zapraszamy na nasze kolejne wydarzenia, najbliższe to Skarby Strzyżowian, które odbędzie w pierwszą niedzielę października, a na nim może dowiecie się jak zatrzymać czas. Zachęcam też na Słowa złotem szeptane w piwnicach Midasa, w październiku zaczynamy już trzeci sezon oraz na wędrówki Turystycznym szlakiem Strzyżowa, a co jeszcze nas czeka…, kto wie!

Wiemy jedno, z Wami na pewno będzie magicznie J

Jolka, Jolka pamiętasz, czyli przeżyj to sam, już za nami, a Ty po prostu, nie zamieniaj serca w twardy głaz, póki serce masz!

Urszula Rędziniak

fot. Andrzej Górz i Maciej Kluska

Dodaj komentarz

avatar