Słowa złotem szeptane… czyli poetycką nutą rozbudzamy wiosnę!

Zaklinanie rzeczywistości to nasza specjalność!!!

Tym razem, wydarzenie miało miejsce w Piwnicach Midasa 16 marca 2019 roku.

Zaklinano WIOSNĘ, by definitywnie i ostatecznie zawitała w nasze strony, bo tęsknimy bardzo. Użyto w tym celu słowa, muzyki, talentu, wdzięku i wszystkiego, co najszlachetniejsze, by „Panią Wiosnę” przekonać a zebranym słuchaczom dostarczyć niezapomnianych wrażeń.

Marcowy program od strony muzycznej przygotowała Jadzia Skiba, którą wspierały swym talentem: Beata Oliwa, Natalia Markowska, Ewa Środoń-Prokulewicz i Magdalena Kawa. Swój debiut w roli aranżera miał Michał Wolan a instrumentaliści to: Leszek Drygaś na gitarze, Natalia Potańska wiolonczela, Michał Wolan klawisze, Krzysztof Kruczek skrzypce, Janek Łach perkusja, Paweł Kędzior gitara basowa

Wiersze przepełnione tęsknotą, nadzieją, melancholią a także radością i figlarnością.

Recytowali: Zdzisława Górska „Narodziny wiosny” Kazimierz Przerwa Tetmajer

Irena Wojciechowska „Wielbić naturę” Kazimierza Przerwy Tetmajera

Czesława Szlachta-Pytko „Czekaj wiosna” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Wanda Przybyłowicz „Krokusy” Jerzy Liebert

Magdalena Nieroda „Ech muzyka, muzyka” Konstanty Ildefons Gałczyński

Tadeusz Stachura „Jaskółka” Władysław Broniewski

Agata Szlachta „Szukam wiatru w polu” Agnieszka Osiecka

Stanisława Kucab „Tancerka” Nina Andrycz

Jolanta Smarz „Świat jest ładny” Halina Poświatowska

Agnieszka Kliś „Zielony walc” Agnieszka Osiecka

Małgorzata Sołtys „Fijołki” Adam Asnyk

Wit Krupski „Pierwsze uczucia, to kwiaty wiosenne” Adam Asnyk

Jan Półzięć „Wróci wiosna baronowo” Konstanty Ildefons Gałczyński

Barbara Kozak „Błękit i kamień” Jan Brzechwa

Dariusz Pilch „Gdzieś ty…” Kazimierz Przerwa Tetmajer

Beata Pilch „Polanka” Z.Stefański

Beata Nowak-Modliszewska „Będę cię rwała” Adam Asnyk

Agnieszka Pikula Brzoza” Jan Brzechwa

Wśród utworów muzycznych były standardy światowe: Louisa Armstronga, Roda Stewarda, Whitney Houston, Alicii Keys; oraz polskie: Zbigniewa Wodeckiego, Mieczysława Foga, Ewy Demarczyk, Hanki Ordonówny, Haliny Kunickiej, Anny Jantar, „Braci” i Michała Bajora.

Bardzo ambitny wybór i równie ambitne wykonania, których nie powstydziliby się estradowi profesjonaliści.

Uwodzona słowem i melodią widownia, mogła rozwinąć skrzydła wyobraźni i pofrunąć ku wiośnie, która jest zapowiedzią narodzin nowego, lepszego, piękniejszego i jaśniejszego. Interpretacje zarówno słowne jak i muzyczne wzbudziły także nadzieję a słuchający po tej „kąpieli” słowno-muzycznej wyszli uduchowieni i zrelaksowani. Prowadząca – Urszula Rędziniak dyskretnie kierowała przepływem energii – dobrej energii, za co należą jej się duże brawa.

Było to ostatnie w drugim cyklu spotkanie. Należy mieć nadzieję, że jesienią wrócimy w gościnne mury Piwnic Midasa i oddamy się delektowaniu słowem, muzyką, nektarem i ambrozją… bo przecież „nie samym chlebem człowiek żyje”.

Ten cykl ma swoją stałą widownię. Przybywa sympatyków z coraz to młodszych roczników, co jest wielce obiecujące. Stowarzyszenie Zakorzenieni w kulturze jest niezmiernie rade, że ta impreza łączy, że mamy „stoliki zawodowe”, „rodzinne”, „sąsiedzkie”, „przyjacielskie” itp. itd., a panująca aura emanuje życzliwością, pogodą ducha i optymizmem.

I jeszcze jedna refleksja: osobiście bardzo się cieszę, że jest mi dane korzystać z efektów olbrzymiego postępu cywilizacyjnego, że takie spędzanie czasu nie mogło się nawet marzyć naszym mamom czy babciom.

Dziękujemy każdemu, kto dorzucił choćby małą cegiełkę, by zbudować to nowe miejsce na kulturalnej mapie Strzyżowa. Do zobaczenia.

Stanisława Kucab

Stowarzyszenie Zakorzenieni w kulturze

fot. Andrzej Górz i Maciej Kluska

Dodaj komentarz

avatar