Słowa złotem szeptane w piwnicach Midasa czyli liryczne barwy jesieni!

To był dobry wieczór, na przekór pogodzie za oknem 18 listopada br. w piwnicach Midasa było ciepło, serdecznie i wielobarwnie. Można pokusić o się o stwierdzenie, że wszystkie barwy jesieni zebrały się w tym miejscu by rozgrzać nasze serca. A wszystko to za sprawą Ludzi, którzy tego dnia tłumnie przybyli na spotkanie, aby swoją serdecznością dodać blasku przygotowanemu przez nas programowi. W trakcie spotkania mogliśmy usłyszeć przepiękne polskie piosenki nawiązujące oczywiście do jesieni, a wśród nich m.in.:  Mimozami jesień się zaczyna, Jesień idzie, nie ma na to rady, Sen na pogodne dni, Bez ciebie jesień czy Urodzeni jesienią.

Wieczór poezji osnuty muzycznym kolorytem zabrzmiał w pięknym akompaniamencie, w wykonaniu:

Aleksandry Fiołek-Matuszewskiej – skrzypce,

Wojciecha Fiołka – ukulele,

Jacka Michnala – saksofon ,

Andrzeja Borkowskiego – gitara,

Dariusza Daty – instrumenty klawiszowe,

Pawła Harta – perkusja

Zaśpiewali dla nas: Aleksandra Fiołek-Matuszewska, Anna Muszyńska, Jolanta Pieczek, Andrzej Borkowski, Paweł Hart i Ernest Pieczek.

Poezję m.in.: Marii Jasnorzewska-Pawlikowskiej, Jerzego Harasymowicza, Anny Zajączkowskiej,  Kazimiery Iłłakowiczówny, Tadeusza Karasiewicza, Anny Achmatowej Krzysztofa Daukszewica oraz Wojciecha Młynarskiego zaprezentowały nam: Małgorzata Sołtys, Bernadetta Hart-Zeid, Urszula Wojnarowska-Curyło, Danuta Gazda-Haligowska, Alicja Gwiszcz, Anna Jamróg-Kolbusz, Jolanta Pieczek, Anna Muszyńska.

Być może jesień wydaje się nam się trochę smutna i szara, ale przygotowując program uśmiechałam się sama do siebie znajdując wiersze i piosenki pełne barw, radości i nadziei. To dobra energia, którą tego wieczoru przekazali nam artyści z serca i z wielkim zaangażowaniem. Bo liryczne barwy jesieni, nawet te refleksyjne zawsze pozostawiają soczysty posmak dojrzałych jabłek i zapach grzybów, które w poetyckim wydaniu dodatkowo wzbogacają naszą wyobraźnię. Prawie wszystkie tytuły piosenek i wierszy zawierały w sobie słowo „jesień”, ale ich przekaz i wykonanie na pewno nie było zabarwione szarością i chłodem. Wszystkie piwnice Midasa tego wieczoru przepełnione były radością i życzliwością, a tego przecież nam trzeba, na co dzień. Mam nadzieję, że ta dobra energia, która tego wieczoru płynęła zostanie z nami na dłużej.

Tego życzę wszystkim miłośnikom kultury i sztuki. Oby ten nadchodzący czas był przepełniony tylko tym co dobre i wartościowe, a my spotkajmy się na kolejnym wydarzeniu organizowanym przez Stowarzyszenie Zakorzenieni w kulturze i naszych Przyjaciół, którzy ozdobią je artystycznie.

Za film i zdjęcia dziękujemy: Andrzejowi Górzowi i Wojciechowi Jachym, za nagłośnienie Rafałowi Chmielowi i tradycyjnie Dorocie i Maciejowi Macom za gościnę w piwnicach Midasa.

Jak zawsze dziękuję Wam, moi kochani Uczestnicy wieczorów poetyckich. Bez Was, Waszej empatii i serdecznych braw nigdy nie byłoby takiej niepowtarzalnej atmosfery, jedynej w swoim rodzaju, dobrej energii dla poetyckiego zawierzenia!

Kolejne spotkanie w Midasie już 13 stycznia 2023 r., a my tym razem zapraszamy całe Rodziny do wspólnego kolędowania razem z życzeniami wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku!

Zapraszam serdecznie!

Urszula Rędziniak

Prezes Stowarzyszenia

Zakorzenieni w kulturze

fot. Andrzej Górz i Wojciech Jachym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *