Sprawozdanie z IV ogólnopolskiego konkursu literackiego pn. „Co mi mówisz górski strumieniu”-

IV ogólnopolski konkurs literacki pn. „Co mi mówisz górski strumieniu”- w 100 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II pod patronatem Dziekana dekanatu strzyżowskiego Proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Strzyżowie ks. dr Jana Wolaka dobiegł końca.

Jest nam niezmiernie miło, że wzbudził on tak duże zainteresowanie i wpłynęło ponad 200 utworów z całej Polski. Do konkursu zakwalifikowało się łącznie 175 osób, w tym:

 • 24 zestawy wierszy w grupie do lat 18,
 • 8 prac prozą w grupie do lat 18,
 • 89 zestawów wierszy w grupie dorosłych,
 • 54 prace prozą w grupie dorosłych.

W dniu 30 listopada 2020 r. Jury w składzie:

 1. dr Jan Wolak – Dziekan Dekanatu Strzyżowskiego, Proboszcz Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Strzyżowie – Przewodniczący;

Członkowie:

 1. dr Mirosław Czarnik – Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie;
 2. Małgorzata Sołtys – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia, Spraw Społecznych i Prawnych Rady Miejskiej w Strzyżowie;
 3. Magdalena Wilusz – p.o. Dyrektora Muzeum Samorządowego Ziemi Strzyżowskiej im. Zygmunta Leśniaka w Strzyżowie;
 4. Urszula Wojnarowska-Curyło – Skarbnik Stowarzyszenia Zakorzenieni w kulturze, Redaktor Naczelna Wagi i Miecza;
 5. Andrzej Gugała – Członek Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Zakorzenieni w kulturze, poeta,

dokonało ostatecznego wyboru nagrodzonych prac.

Miło nam ogłosić, że w IV ogólnopolskim konkursie literackim pn. „Co mi mówisz górski strumieniu”- w 100 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II przyznano łącznie 12 nagród finansowych.

W kategorii poezja do lat 18:

 1. Grzegorz Sobkiewicz z Agatówki za wiersz Szmaragd – I miejsce – nagroda w wysokości 300 zł.

oraz

 1. Julia Fidyk z Katowic za wiersz pt. „Tajemnica” – III miejsce – nagroda w wysokości 100 zł.

W kategorii proza do lat 18:

 1. Anna Szewczuk z Krakowa za prozę pt. „Utopia dwóch światów” – I miejsce – nagroda w wysokości 400 zł.
 2. Magdalena Kołodziej z Radonia za prozę pt. „Szept do Ireny” – II miejsce – nagroda w wysokości 250 zł.
 3. Oliwia Dorota z Drohiczanów za prozę pt. „Opowieści płynące strumieniem” – III miejsce – nagroda w wysokości 150 zł.

W kategorii poezja dorosłych:

 1. Paulina Świątek z Krakowa za wiersz pt. „Sen sprawiedliwych” – I miejsce – nagroda w wysokości 300 zł.
 2. Dorota Gierałtowska z Białegostoku za wiersz „Kamienie wieczności” – II miejsce – nagroda w wysokości 200 zł.
 3. Henryk Liszkiewicz z Piły za zestaw wierszy – III miejsce – nagroda w wysokości 100 zł

W kategorii proza dorosłych:

 1. Anna Kokot-Nowak z Przeźmierowa za prozę pt. „W majestacie śmierci: szepty, szemrania i mamroty” – I miejsce – nagroda w wysokości 400 zł.
 2. Katarzyna Lewandowska z Rzeszowa za prozę pt. „Samotność” – II miejsce – nagroda w wysokości 250 zł.
 3. Anna Topolska z Gliwic za prozę pt. „Maria” – III miejsce – nagroda w wysokości 150 zł.

Dodatkowo przyznano jedno wyróżnienie ufundowane przez Urszulę Wojnarowską –Curyło dla pani Bożeny Tarłowskiej z Żywca za prozę pt. „Łufoj” w wysokości 100 zł.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim Uczestnikom konkursu, którzy zechcieli wziąć w nim udział. IV ogólnopolski konkurs literacki już za nami. Konkurencja była duża, a wybór trudny i Jury długo debatowało nad ostatecznym wyborem nagrodzonych prac, biorąc pod uwagę warsztat literacki, piękno mowy ojczystej, oraz wartości religijnych i patriotycznych, a także miłości bliźniego i piękna krajobrazu naszej ojczyzny.

Ponadto dbając o bezpieczeństwo naszych Uczestników oraz ze względu na panujące obostrzenia podjęto decyzję, że w tym roku wyjątkowo rozstrzygnięcie nastąpi wyłącznie w formie internetowej.

W dniu 6 grudnia 2020 r. w ramach zaplanowanej uroczystej gali na stronie internetowej Stowarzyszenia Zakorzenieni w kulturze ukazały się wyniki konkursu, a osoby nagrodzone zostały poinformowane osobiście o sposobie odebrania nagród.

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom za udział w konkursie, gratujemy Zwycięzcom i zapraszamy za rok na V konkurs literacki.

Dziękujemy Muzeum Samorządowemu Ziemi Strzyżowskiej im. Zygmunta Leśniaka w Strzyżowie za udostępnienie sali, Domowi Kultury Sokół w Strzyżowie za użyczenie nagłośnienia i Internetowej Telewizji Południe za profesjonalną pomoc w realizacji wydarzenia w formie audiowizualnej. Dziękujemy Andrzejowi Haligowskiemu za zatrzymane w kadrze spotkanie.

Ogłoszenie wyników i fragmenty nagrodzonych prac zaprezentowali członkowie Jury. Spotkanie ubarwiły piosenki w wykonaniu Anny Muszyńskiej i Pawła Harta przy akompaniamencie Dariusza Daty i Pawła Harta. Gorąco dziękujemy naszym wspaniałym muzykom za profesjonalną oprawę muzyczną wydarzenia.

Dziękujemy członkom Komisji Konkursowej, którzy z wielkim zaangażowaniem podeszli do oceny utworów literackich, a także zechcieli zaprezentować fragmenty nagrodzonych utworów osobiście.

My z swej strony dziękując za udział, zapraszamy Wszystkich twórców już na kolejny, V konkurs literacki, który odbędzie się w przyszłym roku, a jego motywem przewodnim będzie… informacje niebawem, śledźcie nas na stronach internetowych: Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i Bożego Ciała w Strzyżowie , Stowarzyszenia Zakorzenieni w kulturze i Muzeum Samorządowego Ziemi Strzyżowskiej oraz fb.

Do zobaczenia za rok!

ks. dr Jan Wolak

fot. Andrzej Haligowski

0 0 votes
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments