Uwaga wypadek!

Wolność słowa, myśli, wyboru, świadomości i pewności życia oraz zapewne jeszcze kilka niesformułowanych tutaj wolności to w dzisiejszym świecie podstawowe prawa każdego człowieka. A przynajmniej nam się wydają normą, bez której trudno byłoby funkcjonować w tej współczesnej gmatwaninie zasad, przepisów, praw i reguł, które zewsząd nas otaczają. Niby bardziej wolni, a jednak z każdym dniem coraz bardziej skodeksowani, spisani na każdym kroku życia regułami, wytycznymi i zasadami postępowania w zasadzie do ostatniej godziny życia uczymy się żyć wolni i w imię wolności. Upływający czas i otaczająca nas rzeczywistość na każdym kroku uświadamiają nam że mamy wybór…

I tak było ostatnio na strzyżowskim rynku, gdy 24 czerwca 2018 r. spróbowaliśmy odsłonić różne oblicza wolności. Trudno zamknąć ją w kilku słowach, więc tego dnia skupiliśmy się na dwóch jej kierunkach – wolności patriotycznej i wolności życia w sytuacjach zagrożenia. Dzięki życzliwości wielu mogliśmy w pigułce przedstawić więcej, bo w życiu trafiamy na takie chwile, w których umiera człowiek, bo zabrakło dla niego pomocnej dłoni…

Dlatego strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Strzyżowie oraz inne służby ratownicze pod kierunkiem koordynatora medycznego sekc. Piotra Saletnika przygotowali jedyny w swoim rodzaju pokaz na płycie strzyżowskiego rynku. Śmierć, ranni, wielu poszkodowanych, którzy w wypadku doznali uszczerbku na zdrowiu czekało na pomoc!

Udzielili jej strażacy zawodowi i ochotnicy z OSP w Strzyżowie przy udziale ratowników medycznych ze strzyżowskiego pogotowia. Trzy auta ratownicze i wykwalifikowana pomoc okazały się jednak zbyt małe, by w chwili zdarzenia udzielić pomocy wszystkim, tym którzy jej potrzebują. Wokoło stali gapie, kręcili filmy, robili zdjęcia, dzwonili z sensacyjną wiadomością do znajomych… na fb już pojawiły się pierwsze relacje świadków, a na płycie strzyżowskiego rynku cierpieli i umierali ludzie!

Na szczęście to tylko pokaz, który miał uświadomić naszym mieszkańcom, że wolność to również umiejętność wyboru, świadomego unikania wypadków, a gdy się jednak zdarzą, to dokonania wyboru co jest priorytetem – życie czy sensacja miejsca zdarzenia.

Tego dnia służby ratownicze pokazały nam, jak pracują, jak działają dla ratowania życia drugiego człowieka, bez chwili wahania, profesjonalnie dokonując oceny sytuacji, a następnie udzielając fachowej pomocy. Mogliśmy osobiście zobaczyć, jak brak sił i środków na miejscu prawdopodobnej akcji wprowadza konieczność segregacji rannych. I tak było właśnie w to niedzielne popołudnie, gdzie strażacy ze strzyżowskiej komendy powiatowej PSP wespół z ratownikami ze strzyżowskiej jednostki OSP i ratownikami medycznymi ze strzyżowskiego pogotowia prowadzili na miejscu zdarzenia TRIAGE, procedurę medyczną, która jest od lat stosowana w medycynie ratunkowej. Umożliwia służbom medycznym i ratowniczym segregację rannych w wypadku masowym w zależności od stopnia obrażeń oraz rokowania przeżycia.

W systemie START (ang. Simple Triage And Rapid Treatment) wyróżnia się cztery kategorie poszkodowanych, którym odpowiadają cztery kolory opasek lub plakietek przyznawane na miejscu zdarzenia, w zależności od stanu ich zdrowia i poniesionych obrażeń. Podział na określone grupy wygląda następująco:

  • czarny – brak oddechu i tętna,
  • czerwony – transportować w pierwszej kolejności,
  • żółty – transportować w drugiej kolejności,
  • zielony – transportować jako ostatni.

System segregacji medycznej START ma za zadanie umożliwić przeżycie jak największej liczbie osób z grona poszkodowanych. W przypadku wypadków ważne jest, aby poszkodowany dotarł do szpitala w przeciągu złotej godziny, która daje mu szansę przeżycia. Jednak gdy w wypadku bierze udział duża ilość poszkodowanych musimy dokonywać wyboru. Tutaj procedury są jasne i wykwalifikowany ratownik podejmuje decyzję niezwłocznie po przeprowadzeniu wstępnego badania. On po prostu wie, jakie ma podjąć działania, a zadaniem służb w takiej sytuacji jest udzielenie pomocy jak największej liczbie osób w zależności od stopnia poniesionych urazów.

24 czerwca 2018 r. na strzyżowskim rynku dokonano segregacji, podzielono poszkodowanych na 4 grupy, a ratownicy w sposób profesjonalny udzielali pomocy strzyżowskiej młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum, która zgodziła się wziąć udział w wydarzeniu w roli pozorantów.

Pokaz przeprowadzono z wprawą doświadczonych ratowników, a prowadzący komentarz Piotr Saletnik przybliżył naszym mieszkańcom istotę pracy służb ratowniczych.

Oni, wykwalifikowane służby przeznaczone do ratowania życia drugiego człowieka i my… ci za czerwoną taśmą odgrodzeni od miejsca wypadku, wspierający, przeszkadzający, zaciekawienie, pomocni, reporterzy lub przerażeni, powinniśmy sobie zadać pytanie, na ile nasza wiedza i umiejętności pozwolą na dokonanie świadomego wyboru, wolności wyboru przepełnionego nieprzypadkową decyzją – pomocy, a nawet uratowania życia drugiego człowieka.

O tym czy my sami możemy pomóc drugiemu człowiekowi szerzej już niebawem 🙂

Dzisiaj dziękujemy raz jeszcze Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzyżowie i Pogotowiu Ratunkowemu w Strzyżowie za udział w wydarzeniu zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Zakorzeni w kulturze” pt. „Wolność – kocham i rozumiem”.

 

Urszula Rędziniak

 

Fot. Katarzyna Saletnik

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *